Pandemi uzun sürecek! DSÖ yine umutları kırdı!

Dünya genelinde koronavirüs (corona virüs) vakaları 16 milyonu aşarken, Dünya Sağlık Örgütü'nden bir kez daha umutları kıran açıklamalar geldi. 6 aylık süreci değerlendiren DSÖ, pandeminin uzun sürmesinin beklendiğini duyurdu. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus 'Bu salgın, yüzyılda bir yaşanacak sağlık krizi. Etkileri gelecek yıllar boyunca sürecek" ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Komitesi, koronavirüs salgınının 6 ayını değerlendirmek için toplandı. Toplantının ardından yapılan panelde ülkelerin Kovid-19 salgınıyla mücadelesindeki olası yorgunluk riskinin azaltılması gerektiği belirtildi.

The Independent’ta yer alan habere göre, Cenevre’de toplanan komite sonrası yapılan açıklamada “DSÖ, Covid-19’un küresel risk seviyesinin oldukça yüksek olduğunu belirledi. Komite, salgının uzun bir süre devam edebileceğinin altını çizdi” ifadeleri yer aldı.

ETKİLERİ GELECEK YILLAR BOYUNCA SÜRECEK

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus “Bu salgın, yüzyılda bir yaşanacak sağlık krizi. Etkileri gelecek yıllar boyunca sürecek” dedi.

Komite, 3 ay sonra yeniden toplanma kararı aldı.

DÜNYADA SON DURUM NE?

Dünya genelinde koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 18 milyonu geçti. ‘Worldometer’ internet sitesine göre, koronavirüse yakalananların sayısı 18 milyon 23 bin 614’e ulaştı.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19, 200’den fazla ülke ve bölgeye yayıldı. Dünya genelinde Kovid-19 salgını nedeniyle 688 bin 949 kişi hayatını kaybetti.

Kovid-19’a yakalanan 11 milyon 332 bin 80 kişi iyileşti, halen tedavisi süren 6 milyon 2 bin 585 aktif vaka bulunuyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.