Antarktika’daki dev buz kırılmasında on binlerce penguen öldü

Antarktika’da uydular tarafından da kaydedilen buzul kırılması sebebiyle tahminen 10 bin kadar imparator penguen yavrusu, donarak veya boğularak öldü. Britanya Antarktika Araştırması’ndan Dr. Peter Fretwell, yok oluşun gelecek şeylerin habercisi olduğunu söyledi.

Yavru penguenlerin altındaki deniz buzu, yavrular okyanusta yüzmek için gereken su geçirmez tüyleri geliştiremeden eridi ve parçalandı. Kuşlar büyük olasılıkla boğuldu veya donarak öldü.

Olay, 2022’nin sonlarında, kıtanın batısında, Bellingshausen Denizi’ne bakan bir bölgede meydana geldi. Kırılma uydular tarafından kaydedildi.

‘BU YOK OLUŞUN GELECEK ŞEYLERİN HABERCİSİ’
Britanya Antarktika Araştırması’ndan (BAS) Dr Peter Fretwell, yok oluşun gelecek şeylerin habercisi olduğunu söyledi.

‘İMPARATOR PENGUENLERİN YÜZDE 90’INDAN FAZLASI YOK OLACAK’
Kıtanın mevsimsel deniz buzunun sürekli ısınan bir dünyada solması nedeniyle, imparator penguen kolonilerinin yüzde 90’ından fazlasının bu yüzyılın sonuna kadar neredeyse tamamen yok olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.