”Türkiye çoban yıldızı gibi parlıyor”

Ekranların tanınan yüzü Pelin Çift ve Tarih Profesörü Tufan Gündüz, 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda sevenleri ve okurlarıyla buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 12. Kocaeli Kitap Fuarı, Türk edebiyatının nabzını tutmaya devam ediyor. 315 yayın evi ve 380 yazarın yer aldığı fuarda, söyleşiler, imza günleri gibi etkinliklerle Kocaeli kenti kültür ve sanata doyuyor. Fuarın ikinci gününde de önemli isimler 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda yer aldı. Bu kapsamda televizyon programlarında tarihi farklı perspektiflerden ele alan Prof. Dr. Tufan Gündüz ve Pelin Çift eserleriyle kültür sanat dostlarıyla buluştu. Akçakoca Salonu’nda ‘Tarih bizi çağırıyor’ konulu söyleşide Gündüz ve Çift, katılımcıların tarihle ilgili sorularını cevapladı.

“3 BİN YILLIK DERİN BİR TARİHİMİZ VAR”

Söyleşiye katılan bir tarih severin ‘Tarih bizi nereye çağırıyor, olumlu mu, olumsuz mu?’ sorusuna Pelin Çift, “Benim şahsi fikrimi soracak olursan olumsuz demem. Asla yılgınlığa düşmek yok” cevabını verirken, Prof. Dr. Tufan Gündüz ise soruya detaylı bir cevap vererek, “Biz tarihimize 100 yıllık Cumhuriyet olarak bakmıyoruz. Bunun arkasında 600 yıllık bir Osmanlı İmparatorluğu, onun da arkasında 3 bin yıllık derin bir tarihimiz var. Tarihte bazen kesintiler oluyor. Çünkü tarih hiçbir millete sonsuza kadar tahammül etmiyor. Bazen bizi de kesintiye uğratıyor, imparatorluğumuz yıkılabiliyor. Yeni baştan dipten tekrar bir devlet çıkardığımız oluyor. Hun İmparatorluğumuz yıkıldı, Göktürk kuruldu. Göktürk yıkıldı, Karahanlılar, Oğuzlar dönemi yaşandı. Onlar yıkıldı, Selçuklular geldi. O yıkıldı Osmanlı İmparatorluğu var oldu. Osmanlılar yıkıldı, Cumhuriyet kuruldu. Bu kesinti dönemlerindeki ruh halini biz Cumhuriyet döneminde yaşadık. İmparatorluğumuz elimizden kaydı, büyük toprak kayıplarına uğradık” diye konuştu.

“TARİH BİZİ YENİDEN ÇAĞIRIYOR”

O dönemlerde tarih ile örtüşmeyen bir yapıya dönüştüklerini kaydeden Prof. Dr. Tufan Gündüz, “Çok derin bir tarihimiz olmasına rağmen askeri ve siyasi gücümüz zayıftı. Cumhuriyet döneminin ilk yılları ile Osmanlı’nın son dönemlerinin ilk perişanlıklarını atlattık. Askeri, siyasi ve ekonomik bakımdan güçlendik. Bir lokma ve bir hırka ile yetinen bir toplumdan gardırobunda çeşit çeşit elbiseleri ve ayakkabıları olan, günlük yaşam standardı yükselmiş bir topluma doğru ilerlemeye başladık. Dolayısıyla o görkemli dönemlere doğru tarih bizi yeniden çağırıyor” dedi.

“TÜRKİYE ÇOBAN YILDIZI GİBİ PARLIYOR”

Türkiye’nin her geçen gün geliştiğini ve güçlendiğini salonunu dolduran kalabalığa anlatan Prof. Dr. Tufan Gündüz, “Ben 1 yıl İran’da, 1 yıl Bosna’da, 3-4 ay İngiltere’de kaldım. Zaman zaman farklı ülkelerde de bir süre kalıyorum. Her yurt dışına çıktığımda ülkeme bakarım, buradan nasıl görünüyor diye. Oradan görünen ne biliyor musunuz, bir çoban yıldızı gibi parlayan bir yıldız var. Herkes bakıyor o tarafa doğru. Türkiye artık gözde bir ülke haline geldi. Bununla da milletçe gurur ve onur duyalım” dedi. Tarih ile ilgili katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından Programcı-Yazar Pelin Çift ve Tarihçi Yazar Prof. Dr. Tufan Gündüz kitaplarını imzalayıp, sevenleri ile fotoğraf çektirdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.