Bakan Ali Yerlikaya’dan 1 Mayıs açıklaması

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı kutlamalarının İstanbul ayağında Taksim Meydanı’na çıkma çağrıları devam ediyor. Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Yerlikaya, “Yasaklama değil, kısıtlama. 7 yıldır uygulanıyor. 100 kişi ile toplanıp çelenk bırakılabilirler” dedi.

Her yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında Taksim Meydanı’na çıkış izni verilip verilmeyeceği tartışmaları gündeme oturuyor.

Bu yıl da sivil toplum kuruluşları, sendikalar, siyasi partiler Taksim’de kutlamaların yapılması için çağrıda bulundu. İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın bu yılki talebe karşılık ne yanıt vereceği merak konusu oldu.

BAKAN YERLİKAYA: 7 YILDIR UYGULANIYOR
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan 1 Mayıs’ta Taksim’de kutlamalarla ilgili açıklamalar geldi.

Yerlikaya, “Taksim’de 1 Mayıs kutlanmaması yasaklama değil kısıtlama, 7 yıldır uygulanıyor. AYM kararı belli, 100 kişi ile toplanıp çelenk bırakılabilir, sendika temsilcileriyle konuştum” diye konuştu.

VALİ GÜL: TAKSİM’DE OLMAYACAĞINI İZAH ETTİK
İstanbul Valisi Davut Gül de konuya ilişkin soruları yanıtlarken “Önümüzde de 1 Mayıs etkinlikleri var. Biliyorsunuz 1 Mayıs 2012 yılından itibaren Taksim’de kutlanmıyor. Dolayısıyla da Taksim bu anlamda sadece 1 Mayıs değil, bu tür etkinliklerin tamamına kapalı. Biz başta DİSK, KESK ve benzeri kuruluşlar olmak üzere Memur-Sen, HAK-İŞ, talep eden herkesle konuştuk. Taksim’de bu sene olmayacağını kendilerine izah ettik” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.