Konya’da köpekleri işkence ile öldüren iki kişi tutuklandı

Sosyal medyada paylaşılan, Konya Hayvan Barınağı’ndaki şiddet görüntüleri isyan ettirdi. Görüntülerde köpeklerin, barınak görevlileri tarafından başlarına kürekle vurularak öldürüldükleri görüldü. Tepki çeken görüntülerle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen iki kişi tutuklandı. Merkezin bağlı olduğu Hayvan Sağlığı Şube Müdürü ile bir veterinerin açığa alındığı ve olay sırasında orada bulunan işçilerin iş akdinin feshedildiği öğrenildi.

Son dönemde hayvanlara yönelik nefret, çeşitli eylem ve söylemlerle körüklenmeye devam ederken bu, şiddeti de giderek artıyor. Bu durumun son örneği, sosyal medyada paylaşılan, Konya Hayvan Barınağı’ndaki vahşet görüntüleri oldu. Hayvan hakları savunucusu Av. Gülçin Yapıcı’nın hesabından paylaşılan videoda, barınak görevlilerinin bir köpeği başına kürekle vura vura katlettiği görüldü.

BARINAK ŞİDDETİ İLK DEĞİL
Geçtiğimiz senelerde benzer görüntüler Avanos ve Elazığ barınaklarından da gelmiş, duruma tepki yağmıştı. Sosyal medyada kullanıcıları, barınaklarda yaşanan ve birçok kez gündeme gelen şiddet olaylarıyla, sokak hayvanlarına karşı şiddetin kurumsallaşıp örgütlendiğine dikkat çekiyor.

GÖRÜNTÜLERİN ARDINDAN SORUŞTURMA
Konu ile ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada soruşturma başlatıldığı belirtilerek “Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizde yaşandığı iddia edilen üzücü olay hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu hususlarda kurumsal hassasiyetimiz en üst noktadadır. Konu etraflıca değerlendirilerek sorumlular hakkında yasal işlem ve suç duyurusu yapılacaktır” denildi.

HAYVAN SAĞLIĞI ŞUBE MÜDÜRÜ VE VETERİNER AÇIĞA ALINDI
Soruşturma kapsamında merkezin bağlı olduğu Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Nevzat D. ile merkezin veteriner hekimi Seyit D. açığa alındı.

OLAY ESNASINDA ORADA BULUNANLARIN İŞ AKDİ FESHEDİLDİ
Olay sırasında orada bulunan işçilerin iş akdi feshedildiği, sorumluların tamamının da işten çıkarıldığı öğrenildi.

İKİ ŞÜPHELİ TUTUKLANDI
Olay sonrası gözaltına alınan şüpheliler Murat B. ve Sefa Ç., Dutlukır Polis Merkezi’ndeki işlemlerinin ardından ters kelepçe takılarak adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘Bir ev Hayvanına veya Evcil Hayvana İşkence Etme’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

AVUKATLAR ŞÜPHELİLERİ SAVUNMAK İSTEMEDİ
Bu arada, emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden görüntülerde köpeğin başına kürekle vuran Murat B. ile köpeği sürükleyerek götüren Sefa Ç.’yi Konya Barosu avukatlarının savunmak istemediği öğrenildi.

Avukatların CMK sistemini kapatarak avukat atamasını engelledikleri öne sürüldü.

Hayvana şiddet de nefret de bitmiyor! Barınaktaki köpekleri kürekle öldürdüler

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.