Kırtasiye ürünleri 2. ele düştü! ‘Az kullanılmış defter’ dönemi

Ülkedeki ekonomik kriz, en çok eğitimi vurdu. Yüksek enflasyon kırtasiye ürünlerinin fiyatını 2-3 kat artırırken artan maliyetler ise velileri ikinci ele yöneltti. Geçen sene en az 500 liraya dolan okul çantası bu sene bin lira ile 5 bin lira arasında dolmaya başladı. Çocuğuyla birlikte alışverişe çıkan bir veli, “Geçen sene 6’ncı sınıfa giden çocuğumun her ihtiyacını 2 bin liraya almıştım. Şu an 2 bin liraya sadece kıyafet alabildim” dedi.

Okulların açılmasına az bir zaman kala milyonlarca öğrencinin ve velinin alışveriş telaşı başladı. İğneden ipliğe gelen fiyat artışlarından nasibini alan kırtasiye ürünleri cep yakıyor. Durum böyle olunca veliler, kırtasiye ürünlerinde ikinci ele yönelmeye başladı.

‘AZ KULLANILMIŞ DEFTERLER SATILIYOR’
Kırtasiye malzemelerinin fiyatlarında geçen seneye göre yaklaşık yüzde 50 artış yaşandı. Esnaf, yüksek fiyatlardan dolayı ikinci el az kullanılmış defterlerin satıldığı ve tercih edildiği söyledi.

Geçen sene en az 500 liraya dolan çantayı bu yıl doldurmak en az bin liradan başlıyor.

‘FİYATLAR YÜZDE 50-60 ARTTI’
Okul ürünlerindeki fiyat artışıyla ilgili görüş belirten kırtasiyeci Sefa Aslan, ”Fiyatlar geçen seneye göre yüzde 50-60 arttı. Küçük boy defterler 12-20 lira, büyük boy defter 25-60 lira, suluklar 30-200 lira, beslenme çantaları 40-300 lira arasında marka ve kalitesine göre değişiyor. Bir çanta ortalama geçen sene 500 lira ile 3 bin 500 lira arasında doluyorken, bu sene bin lira ile 5 bin lira arasında doluyor. Velilerin tercihi de önemli çok çeşit ürünler var, farklı kalitelerde ürünlerin fiyatı değişiyor” diye konuştu.

‘2 BİN LİRAYA SADECE KIYAFET ALABİLDİM’
Çocuğuyla birlikte alışverişe çıkan veli Hüden Kocameşe, ”Okul alışverişi için Eminönü’ne geldim. Daha ucuz ürünler bulabilmek için burayı tercih ettim. Fiyatlar önceki senelere göre çok farklı. Ürünler 2-3 kat artmış. İkinci el az kullanılmış defterler gördüm, bir kısmı yazılmış kullanılmış ürünler satılıyor. Geçen sene 6’ncı sınıfa giden çocuğumun her ihtiyacını 2 bin liraya almıştım. Şu an 2 bin liraya sadece kıyafet alabildim. Geçen sene 35 lira olan suluklar 100 liranın üzerinde satılıyor” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.