Hülya Koçyiğit, Babalar Günü özel programında Kerem Alışık’ı ağırladı

Türk Sineması’nın efsane ismi Hülya Koçyiğit, TRT 2 ekranlarında yayınlanan “Film Gibi Hayatlar” programında sinemamızın değerlerini ağırlamaya devam ediyor. Koçyiğit’in babalar gününde yayınlanacak olan programı için çok özel konuğu; oyuncu, eğitmen ve şair Kerem Alışık oldu.

Kerem Alışık’ın “Sadri Alışık’ın babasıyım ve Sadri Alışık benim babam, ben içimi dökeceğim ama sonra beraber toplayalım olur mu?” sözleriyle başlayan programda gözyaşları, kahkahalarla buluştu. Kerem Alışık’ın sanat hayatından, Sadri Alışık’a, Çolpan İlhan’a, Attila İlhan’a uzanan, gelecek planlarından, geçmişin canlı hatıralarının konuşulduğu keyif dolu sohbetle “Film Gibi Hayatlar” 16 Haziran Pazar günü saat 12.00’de TRT2’de.

Programın başında Hülya Koçyiğit’in Kerem Alışık’ın babalar gününü kutlarken babanı özlüyor musun sorusunu da sordu. Alışık “Sadri Alışık’ın babasıyım ve Sadri Alışık benim babam ben içimi dökeceğim ama sonra beraber toplayalım olur mu?” diyerek babası için yazdığı “Babam” şiirini okudu. “Özlemek ve ölmek arasında sadece iki harf var” diyen Alışık, babasına olan özlemini anlattı.

Sadri Alışık ile birlikte annesi Çolpan İlhan ve dayısı Attila İlhan’dan da bahseden Kerem Alışık böyle bir ailede büyümenin avantajlarını ve dezavantajlarını Hülya Koçyiğit’le paylaştı. Alışık’ın “Babam gözleri Türkçe konuşan bir insandı tercümeye gerek yoktu, ailenin kahramanıysa annemdi aynı zamanda arkadaşlarının da hep yanındaydı. Dayım, kendime ayırdığım şeyleri paylaştığım tek insandı. İlk aşklarımı, ilk şiirlerimi hep onunla paylaşırdım. Onun bana söyleyecekleri hep çok önemli ve değerliydi” sözleri dikkat çekti.

Çocukluğunda, evindeki zorunlu iki saat okuma saatlerinin faydasından bahseden Alışık “Babam otururdu karşıma iki saat beklerdi. İstersen okuma, planlama da yapmıştı, ağırlaştı da kitaplar, klasiklerden felsefeye geçtim mesela ama çok faydasını gördüm bu kitap okuma saatlerinin” dedi.

blank

“Kendimi Kanıtlamak İçin İki Defa Yaşadım Hayatı”

Kerem Alışık, oyunculuk hayatının babasının ölümünden sonra başlamasının hep bir keşke olarak kalacağını belirtirken, hayatında her zaman bir gayret içinde olduğunu, çalışmaktan hiç vazgeçmediğini söyledi. Alışık “Zaman zaman çok değerinden eksiye bozuldum ama kader gayrete aşıktır, kendimi kanıtlamak için iki defa yaşadım hayatı ve şimdi o kanıtlamanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

“Veda Sahnesini Cem’e Ben Önerdim”

Alışık “İnsanın ruhu şair olunca cümleleri de şiir gibi oluyor diyerek” Bir Zamanlar Çukurova’da milyonların sevgilisi olan Fekeli karakterinden de bahsetti. Kara Sevda dizisinde aristokratla yereli birleştirdiklerini söyleyen Kerem Alışık, “Yol Ayrımı” projesinin kendisi için de bir yol ayrımı olduğunu söyledi. Kerem Alışık’ın sanat hayatından bahsedilirken ArifV216 filmine sıra geldiğinde Cem Yılmaz’ın da Sadri Alışık çocuğu olduğunu belirten Alışık; “Sadri Alışık sokağın figürü, hilesiz seven, dürüstlüğü temsil edendir, malı olmasa da paylaşandır” dedi. Çok sevilen veda sahnesini izledikleri sırada gözyaşlarını tutamayan Kerem Alışık bir kez daha içim cız etti derken senaryo ile ilgili de ilk kez ‘Film Gibi Hayatlar’ programında konuştu. Alışık “Bu sahneyi ben önerdim Cem’e, senaryoda yoktu, çok zorlandık çekerken ama çok güzel oldu” dedi.

“Yeşilçam Büyülü Bir Yer Büyülü Bir An”

Tiyatronun altın yıllarını yaşadığını söyleyen Kerem Alışık; “Tiyatroya karşı her yüreğin taşıyamayacağı ağır sorumluluğumuz var, sevgimiz var, her omuzun kaldıramayacağı büyük umutlarımız var. Biz de büyük prodüksiyonlar yapıyoruz Guguk Kuşu ve Frankenstein’ın ardından Esaretin Bedeli’ni sahneledik seneye de devam edecek, yeni projemiz de Amadeus Mozart olacak” dedi.

Yeşilçam’ı büyülü bir yer, büyülü bir ana benzeten Kerem Alışık “Yatılı okulda izine çıkardım sinemaya giderdim bütün filmleri izledim diyebilirim. Bugünkü televizyon varsa Yeşilçam sayesindedir” dedi.

“Ünlü Olmayı Meslek Zannediyorlar”

Sadri Alışık Kültür Merkezi’ndeki eğitimlere de değinen Kerem Alışık, gençlere tavsiyelerde de bulunurken “Bazı gençler ünlü olmayı meslek zannediyorlar, meslek oyuncu olmak bunun farkına varmalı, çalışmalı ve gayret etmeliler” dedi.

Hülya Koçyiğit’in program boyuncu büyük bir keyifle sohbet ettiği Kerem Alışık’a “Sen Filozof gibi adamsın Kerem, öyle bir anlatıyorsun ki sanki hep şiir okuyorsun” sözleri Alışık’ı gülümsetirken, Koçyiğit “Annen baban değil tüm ülke seninle gurur duyuyor, müsaadenle ben de gurur duyduğumu söylemek isterim” sözleriyle de onurlandırdı. Alışık ise “Sizi kalbimde pamuklara sarıyorum” diyerek Koçyiğit’e teşekkür etti.

Daha birçok konunun konuşulduğu Hülya Koçyiğit’in sunumuyla Kerem Alışık’ın konuk olduğu şiir tadında ‘Film Gibi Hayatlar’ babalar gününde çok özel bir bölümle 16 Haziran Pazar günü saat 12.00’de TRT2’de.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.