Hangi sosyal medya platformlarını daha çok kullanıyoruz

Türkiye’de sosyal medya kullanım oranları yapılan bir araştırma ile ortaya çıktı. We are social isimli bir platform bu konuda son derece kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi.

Birçok kişi muhtemelen Türkiye’de sosyal medya kullanım oranları ile ilgili endişeye sahiptir. Instagram, Twitter ve Facebook gibi platformlar ile birlikte WhatsApp ve Telegram zamanımızın büyük bir bölümünü ele geçiriyor. 2021 yılının Ocak ayında yayınlanan dünyanın dijital durumu ile ilgili veriler hiç sağlıklı değil.

Bu veriler arasında özellikle Türkiye endişe verici bir durumda. Buna göre ülkede bir gün içerisinde ortalama 7 saat 29 dakika internette geçiyor. 2 saat 51 dakika ise sosyal medyada vakit geçiriyoruz. Bunlar tamamen günlük verirler.

Yapılan araştırmalar sonucunda Google platformunda 9 dakika 12 saniye günlük olarak geçiriyoruz. YouTube ise 25 dakika 1 saniye ile ön plana çıkıyor. Instagram içerisinde 8 dakika 46 saniye geçiriliyor. Bunlar masaüstü web siteleri rakamları. Yani hepsi “.com” uzantılı.

Türkiye’de sosyal medya kullanım

Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de YouTube kullanımının yüzde 90 seviyelerinde olduğunu söyleyebiliriz. Onun hemen ardından gelen Instagram yüzde 83 ile ikinci sırada. WhatsApp platformu yüzde 81 ile üçüncü sırada yer alıyor. Facebook yüzde 76 ile dördüncü oldu. Listeye bakıldığında aslında ne kadarlık bir vakit harcadığımız net bir şekilde ortada.

WhatsApp uygulamasında 15 saat, Instagram uygulamasında ise 19,7 saat zaman geçiriyoruz. Facebook’ta 13,1 saat vakit geçirirken Tiktok’ta 14 saat bulunuyoruz. Bu rakamlara bakıldığında Instagram lider konumunda. Peki siz en çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsunuz?

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.