Facebook yüz tanıma özelliğini kaldıracak

Bir süredir gizlilik ihlalleri yaptığı için eleştirilen Facebook yüz tanıma özelliğini kaldırıyor. Kullanıcıların yüzlerini etiketlemek için Facebook tarafından bu özellik kapalı hale getirilecek.

Son birkaç yıldır güvenlik zafiyetleri ve gizlilik ihlalleriyle anılan popüler sosyal ağ Facebook, bu sebeplerle aktif kullanıcı sayısında ciddi bir düşüş yaşadı. Ancak Facebook, gizlilik skandallarından dolayı kaybettiği kullanıcıları tekrar kazanmaya kararlı.

Popüler sosyal ağ, bu hedefe ulaşmak için bir takım yeni gizlilik özellikleri üzerinde çalışmaya başladı bile! Bu çalışmalardan biri de yüz tanıma özelliğiyle ilgili. Buna göre Facebook, bu özelliği varsayılan olarak kullanıma kapatmaya karar verdi. Böylece kullanıcının tercihine bırakmaksızın varsayılan olarak açık olan yüz tanıma özelliği artık kapalı olacak.

Bundan böyle Facebook, herhangi bir arkadaşınız sizin fotoğrafınızı yüklediğinde, o fotoğrafta etiketlenmiş olmasanız dahi size bildirim gönderecek.

Facebook tarafından getirilen bu yeni gizlilik güncellemesi sayesinde kullanıcılar dilerse paylaşılan fotoğrafta kendilerini etiketleyebilecekler. Eğer bir kullanıcı fotoğraftaki etiketi kaldırmak istiyorsa fotoğrafı Facebook’a direkt olarak rapor edebilecek.

Facebook Yüz Tanıma Özelliğini Niye Kaldırıyor?

Yazıya başlarken Facebook’un gizlilik ihlali yaptığı gerekçesiyle birçok defa suçlandığını ifade etmiştik. Facebook ayrıca bu suçlamalar nedeniyle oldukça yüklü miktarda tazminat ve ceza ödemek zorunda kalmış bir sosyal ağdır.

Geçtiğimiz aylarda ABD’nin San Fransisco eyaletinde Facebook’a karşı açılan dava yine Facebook’un gizlilik ihlallerine yönelikti. Davanın odağında Facebook tarafından geliştirilen yüz tanıma teknolojisi vardı. Facebook yüz tanıma özelliğini kullanıcıların rızasını almadan kullanarak, gizlilik hakları yasalarını ihlal ettiğinden bu davada suçlu bulunmuştu.

İşte, Facebook’u yüz tanıma özelliğini kaldırmaya iten başlıca neden bu oldu. Bakalım Facebook gizlilik konusunda daha dikkatli olmayı başarabilecek mi? Yoksa Facebook’u yine gizlilik skandalları ve bu nedenle aldığı cezalarla anmaya devam mı edeceğiz. Tüm bunları zamanla göreceğiz.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.