Deprem fırtınası: Kahramanmaraş şimdi de 7.6 ile sarsıldı

Kahramanmaraş’ta yeni bir depremle sarsıldı. Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre, Ekinözü’de saat 13.25’te derin 16.4 km derinliğinde 7,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD ise, depremin merkez üssünü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi, büyüklüğünü ise 7,6 olarak açıkladı.

Türkiye 6 Şubat 2023 tarihini Kahramanmaraş depremi olarak hatırlayacak. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,7 büyüklüğünde meydana gelen deprem 10 ili sarstı. İçişleri Bakanı Soylu, dördüncü seviye alarm verildiğini duyurdu.

Büyük afete ilişkin son durumu paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde 912 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 385 kişinin yaralandığını açıkladı. Erdoğan, enkaz altından da 2 bin 470 kişinin kurtarıldığını belirtti.

Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamaya göre Kahramanmaraş’ta bir deprem daha meydana geldi.

Sarsıntı bu kez saat 13.24’te meydana geldi. Depremin büyüklüğünü AFAD 7.6 olarak açıklarken, Kandilli Rasathanesi depremin merkez üssünü Elbistan ve büyüklüğü 7.5 olarak belirledi. AFAD depremin derinliğini 7 kilometre, Kandilli Rasathanesi 16.4 kilometre olarak açıkladı.

Kandilli Rasathanesi’ne göre; saat 14.43’te Kahramanmaraş Ekinözü merkezli bir deprem daha meydana geldi. Depremin büyüklüğü 3.8, derinliği 10.5 km olarak kaydedildi.

AFAD: ARTÇI DEĞİL BAĞIMSIZ BİR DEPREM
AFAD’tan yapılan açıklamada ”7.6’lık deprem artçı değil, bağımsız bir deprem” denildi.

AFAD Deprem Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, “Bu depremin sonrasında yine 100’ün üzerine 3 tanesi 6.6 büyüklüğünün zerinde olmak üzere artçı sarsıntılar meydana geldi. Ancak az önce yine aynı bölgede yine Kahramanmaraş sınırları içerisinde Elbistan merkezli bir başka deprem meydana geldi. Bunların her ikisi de birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler. Bölgede ciddi bir deprem aktivitesi var. Bu artçı sarsıntılar uzun bir süre devam edecektir. 6.7- 6.6 büyüklüklerine kadar artçı sarsıntılar bölgede devam edecektir. Bu sarsıntılar da bu kadar büyüklükteki bir depremden sonra bir yıl kadar devam edecektir diye tahmin ediyoruz. Vatandaşlarımız kesinlikle hasarlı binalara girmesin.” diye konuştu.

BİRÇOK İLDEN HİSSEDİLDİ
Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki deprem, Ankara, Samsun, Adana, Çorum ve Kırıkkale’de de hissedildi.

AFAD: TSUNAMİ TEHLİKESİ YOK
Öte yandan AFAD’tan, yapılan açıklamaya göre tsunami tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerden sonra şu an itibarıyla Doğu Akdeniz’de kıyılarımızı etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmamaktadır.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.