ABD başkan aday adayı Francis Suarez Uygurlardan habersiz

ABD başkanlığına aday adayı olan Francis Suarez’in, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygurlardan haberi olmadığı ortaya çıktı. Suarez, “Kampanyanız sırasında Uygurlardan bahsedecek misiniz?” sorusuna “O da ne?” şeklinde yanıt verdi. Suarez’in Uygurları tanımaması Amerikan basınında geniş yer buldu. ABD, Uygurlara yönelik ihlaller nedeniyle Çin’e yaptırımlar uyguluyor.

ABD’de 2024 başkanlık seçimlerine aday olan Miami Belediye Başkanı Francis Suarez’in Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Uygurlardan haberdar olmaması dikkat çekti. Suarez, katıldığı bir radyo programında kendisine yöneltilen “Kampanyanız sırasında Uygurlardan bahsedecek misiniz?” sorusuna “O da ne?” şeklinde yanıt verdi.

Sunucunun “Uygurlar?” diye tekrarlaması üzerine Suarez, “Uygur ne?” dedi. Sunucunun Suarez’e tepkisi, “Tamam, buna geri döneceğiz. Bu konuda akıllı olmalısınız” şeklinde oldu.

ABD dış politikasının önemli unsurlarından Çin ile ilişkiler ve rekabeti bağlamında muhtemel bir başkan adayının Uygurları tanımaması Amerikan basınında geniş yer buldu.

ABD, Uygur Türklerine yönelik insan hakları gerekçesiyle Çinli yetkililere yaptırımlar uyguluyor.

Suarez, iki hafta önce, 2024 başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Partiden aday olduğunu duyurmuştu. Cumhuriyetçi Partiden başkanlık yarışına katılacak ilk Latin Amerika kökenli aday olarak öne çıkan 45 yaşındaki Suarez, 2017’den beri Miami Belediye Başkanı olarak görev yapıyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.