gazetemag tv

Yeni Zelanda, Hobbit filmi sayesinde ekonomisini kalkındırdı

Yeni Zelanda, Hobbit filmi sayesinde turizmi ana gelir kapısı haline getirdi.

İngiliz yazar J. R. R. Tolkien’ın beyazperdeye üçleme olarak aktarılan The Hobbit kitabı, Yeni Zelanda ekonomisinin itici gücü oldu.

2012 ile 2014 yılları arasında vizyona giren filmdeki Hobbit halkının gündelik yaşamını anlatan sahneler yeşil doğası ile bilien Yeni Zelanda’da çekilmişti.

Yeni Zelanda’nın dün açıklanan yurtdışı gelir listesinin birinci sırasında turizm yer alırken, ülkeye gelen turistlerin yüzde 16’sı Hobbit sayesinde Yeni Zelanda’ya ilgi duymaya başladı.

Ülkenin turizm geliri son iki yıldır ortalama yüzde 20 artarken, turizm her zaman Yeni Zelanda’nın ana yurtdışı gelir kaynağı değildi.

29 milyon koyun ve 10 milyon da inek bulunan 4.3 milyon nüfuslü ülkede, büyükbaş hayvancılık yıllarca ana gelir kalemi olmuştu.

Ancak, üçleme ile kendine has doğasını tüm dünyaya doğru şekilde tanıtan Yeni Zelanda, doğayı korumanın karşılığını da alıyor.

Turistlerin çoğu Çin, Avustralya ve ABD’den geliyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.