Ödemiş Kent Konseyi’nden İYİ Parti’ye Ziyaret

GÜVEN KILIÇ: “İL OLMA ÇALIŞMALARINDA KENT KONSEYİ ÖNCÜ OLMALI”

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu, İYİ Parti Ödemiş İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, Yürütme Kurulu Üyeleri Av. Burak Can, Açelya Keskin, Selim Şahan ve Genel Sekreter Yücel Uğur Uçar’ın katılımıyla 8 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette İYİ Parti İlçe Başkanı Güven Kılıç ve İYİ Parti ilçe yöneticileri hazır bulundu.

İYİ Parti İlçe Başkanı Güven Kılıç, Ödemiş Kent Konseyi yöneticileri tarafından yapılan ziyaretten memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Ödemiş Kent Konseyi tüm kurumların, sivil toplumun ve siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan ilçemizin en kapsayıcı kurumudur. Konsey yönetimimizin genel kurula üye siyasi partilere ve odalara ziyaretler gerçekleştirmesinden memnuniyet duyuyoruz. İlçenin sesi, sözü ve ortak aklı olma yolunda başarılarının devamını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Siyasi partilerle karşılıklı fikir alışverişinde bulunmanın kent yönetiminde ortak aklı hakim kılacağına inandıklarından bahseden Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, misafirperverlikleri için Başkan Kılıç ve İYİ Parti ilçe yöneticilerine teşekkürlerini sundu.

ÖDEMİŞ’İN İL OLMASI KONUSU TARTIŞILDI
Ödemiş Kent Konseyi ve İYİ Parti buluşmasının ana gündem maddesi Ödemiş’in il yapılması konusu oldu. Aydın’ın Nazilli İlçesi’nin il olması yönünde bir süredir çalışmalar yapıldığına dikkat çeken İYİ Parti İlçe Başkanı Kılıç, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın Kiraz ve Beydağ’a yaptığı ziyaretlerde Nazilli’nin il olması durumunda sınırlarının bu ilçeleri de kapsayacağı düşüncesi olduğunu iddia etti. Kiraz ve Beydağ’ın Nazilli’ye dahil olmasının Ödemiş’in il olma ihtimalini ortadan kaldıracağını ve buna müsaade edilmemesi gerektiğini ifade eden Kılıç: ”İl olma hususunda yaklaşık iki ay önce Cumhurbaşkanımız il sayısının 81’den 100’e çıkarılacağını ifade ettiler. Şu anda gündemde Tarsus, Çorlu ve Nazilli ilçelerinin il olma çalışmaları var. Nazillli’ye bakıldığında Ödemiş ile aynı statüde. Çorlu ve Tarsus’a bakıldığında nüfus ve sanayi bakımından eşit şartlardalar. Nazilli’nin il olma konusundaki baskıları bundan 1 yıl öncesinde oluşturdukları platformun çalışmaları ile başladı. Bu konunun bizi ilgilendiren tarafı ise Nazilli il olduğunda Kiraz ve Beydağ ilçelerinin Nazilli il sınırları içerisine dahil edilmesi düşüncesidir. Coğrafi, ticari ya da tarihi açılardan bakıldığında yıllardan bu yana Kiraz ve Beydağ Ödemiş ile bağlantılıdır. Bütün illere bakıldığında Bakırçay, Büyük Menderes, Küçük Menderes gibi havza olarak ayrılırlar. Önerilen şekliyle Kiraz ve Beydağ’dan başlayıp Ödemiş, Tire, Bayındır, Selçuk’a kadar devam eden havzanın bölünmesi söz konusu. Bu konuya seçimleri düşünerek değil de uzun vadede baktığımızda Kiraz ve Beydağ’ı kaybedersek Ödemiş’in bir daha il olma şansı kalmamaktadır.” şeklinde konuştu.

KILIÇ: “ÖDEMİŞ KENT KONSEYİ’Nİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”
Ödemiş’in İl yapılması çalışmalarının tüm kurumlara ve siyasi partilere eşit mesafede olan Ödemiş Kent Konseyi’nce koordine edilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıç: “Bizler de Menderes havzasının insanları olarak başımız Bozdağlar gibi dik, Gönlümüz Küçük Menderes havzası kadar geniş insanlarız. Burada bu görevi yapacak olan, yönetmelik ve yönergelerinde de yer aldığı gibi kentin vizyonunu, hak ve hukukunu korumayı amaç edinen, hemşeri ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda yetkin olan Kent Konseyi’dir. Bu konuda Ödemiş Kent Konseyini göreve davet ediyoruz. Bugün Ödemiş il olmayabilir ancak gelecek nesillerimiz için Ödemiş’in il olmasının önünü kapattırmayalım. Bizim Nazilliye verebilecek olduğumuz kestanemiz, incirimiz, etimiz, sütümüz var lakin Kiraz ve Beydağ’ı vermiyoruz. Bu amaçla tüm Siyasi Partileri, STKları, kamu kurum ve kuruluşlarını kendi çatısı altında toplayıp çalışmaları sürdürecek olan Kent Konseyi’dir.” dedi.

TAŞLI: “ÖDEMİŞ TÜRKİYE’DE İL OLMAYI EN FAZLA HAK EDEN İLÇEDİR”
Ödemiş’in il olması konusunun önemsenmesi gerektiğinin altını çizen Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, “İl olma konusundaki çalışmaların kentimizin ortak menfaatine olması dolayısıyla bu konuda Yürütme kurulumuzun da katkı koyacağına inanıyorum. Olaya siyasi konuları göz ardı ederek bakmak ve iyi bir analiz yapmak lazım. Ödemiş’e artıları ve eksileri neler olabilir iyi değerlendirilmeli. Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak bizler de bu konuyu sağduyulu olarak değerlendireceğiz. İl olmamız daha fazla yatırım almamıza sebep olabilir çünkü yatırımlar illerin gelişmişlik düzeylerine göre yapılmaktadır. İlçemiz Türkiye’de il olmayı en fazla hak eden ilçedir. Burada çok büyük bir üretim kapasitesi var, il olmamız bölgemiz için çok büyük bir kazanç olur. İlçemizdeki kurumların, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınarak il olma yolunda ortak bir vizyon geliştirmeliyiz. Ödemiş Kent Konseyi’ne yapılacak çalışmalarda öncü bir rol verilmesi halinde biz de üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız. İl olma konusuyla ilgili ortak bir yol haritası çizeceğimize inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

TAŞLI: “İŞBİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, Kent Konseyi’nde temsil edilen kurumlarla diyalogu daha fazla geliştirmek istediklerini ifade ederek “Ödemiş Kent Konseyi, Ödemiş’i yansıtan ve her kesimin temsil edildiği bir platformdur. Bizim için en önemli konu kentimizin ortak menfaatleridir. İl olma konusunda olduğu gibi, ilçemizi ilgilendiren tüm konularda odalarımızla, kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve siyasi partilerimizle diyalog halinde olacağız. Bizlerle fikir alışverişinde bulunmak isteyen tüm kurum ve kuruluşlara da kapımız açık. Bize yapılan davetlere de icabet etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.