“Meyve Sebze Atıklarının Fermantasyon Temelli İşlemlerle Değerlendirilmesi’’

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇEVMER) tarafından “Meyve Sebze Atıklarının Fermantasyon Temelli İşlemlerle Değerlendirilmesi” konulu seminer düzenlendi.

Modaretörlüğünü ÇEVMER Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Esra Akat’ın üstlendiği semineri yüksek lisans öğrencisi Burcu Aydın Ekici verdi. Çevrimiçi düzenlenen seminere ÇEVMER Müdürü Prof. Dr. Armağan Kınal’ın yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sunumuna, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayınlanan gıda atıklarının dünya çapındaki kayıpları konusundaki videoyu izleterek başlayan Ekici, kayıp ve israf istatistiklerini katılımcılarla paylaştı.

Gelişmekte olan ülkelerde gıda kaybı ve atık miktarının üretilen ürünlerle paralel olarak arttığını söyleyen Ekici, “Üretim miktarı arttıkça çöpe giden gıda sayısı da artmış oluyor. Gıda atığının azaltılması için gıda kullanım hiyerarşisine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu, gıda israfını azaltmak için şart. Gıda kullanım hiyerarşisindeki yöntemler genelde teoride kalıyor. Uygulamadaki güçlüklerden dolayı şirketler, daha çok endüstriyel işlemle gıdaları dönüştürmeyi tercih ediyor” dedi.

Meyve, sebze atıklarının geri dönüştürülmesinin öneminden bahseden Ekici, meyve ve sebze atıklarının dönüştürülmesinin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.