Kritik uyarı! Aşı olsak da maske takmaya devam!

Yeni tip koronavirüse karşı aşı tartışmaları sürerken, uzmanlardan yeni bir uyarı geldi. Uzmanlar, toplumun yüzde yetmişi aşılanmadan, maske takmayı bırakmanın doğru olmadığını belirtti.

Dünya’da ve Türkiye’de aşı tartışmaları sürerken uzmanlardan yeni bir uyarı geldi. Koronavirüse karşı toplumsal bağışıklık sağlanana kadar aşı yaptıran insanların da maske takmaya devam etmesi gerektiğini söylediler.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, koronavirüs aşısı yaptıranların sayılarındaki artışa bağlı olarak maske ve sosyal temas kısıtlamalarında gevşemeye gidileceğini açıkladı ancak uzmanlar, Türkiye için bu gevşemenin geçerli olmadığını söyledi.

Gazeteci Meltem Özgenç’in haberine göre uzmanların yorumları şöyle:

”VARYANTLARI UNUTMAMAK GEREK”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli: “Toplumda aşılanmışlık oranı belli bir eşik değerin üzerine çıktığında ya da sürü bağışıklığı denen durum sağlandığında enfeksiyonun toplum içerisindeki dolaşımı büyük ölçüde engellenmiş olacak. Tamamen maskesiz bir yaşamın mümkün olacağı o aşamaya dek, aşılanmış olsak da, maske dahil olmak üzere kişisel korunma tedbirlerinden vazgeçemeyiz. Evet, normale dönmek için aşı olmamız şart ama belli bir düzeyin üzerine çıkmadığı sürece hemen normale dönülemiyor. Toplum bağışıklığı düzeyine ulaşıncaya kadar kişisel korunma tedbirlerini uygulamaya devam. Varyantları da unutmamak gerekiyor.”

”TOPLUMUN YÜZDE YETMİŞİ AŞILANANA KADAR MASKE TAKIN”

Prof. Dr. Zafer Kurugöl: “İkinci doz aşıyı olmuş ve aradan 14 gün geçmiş aşılı bir kişi koronavirüslü bir hasta ile karşılaştığında, hastalık ona bulaşabilir. Onda ağır hastalık yapmasa da, o kişi hastalığı taşıyıp başkasına bulaştırabilir. Bu nedenle toplumsal bağışıklık sağlanıncaya kadar, ki bu da toplumun yüzde 70’i demek, aşılanan kişilerin de maske takması gerekiyor. Sonuç olarak toplumsal bağışıklığa ulaşıncaya, vaka sayıları azalıncaya ve mutasyonlu virüs tehlikesi ortadan kalkana kadar maske takmaya devam etmeliyiz.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.