Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Maske zorunluluğu kalktı

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Toplantısı’nın ardından yaptığı basın açıklamasında “Bundan sonra artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı” dedi.

Bilim Kurulu Toplantısı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplantı. Toplantının ardından kaldırılan kısıtlamalara ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Koca, maske uygulamasıyla ilgili yeni kararlar alındığını belirtti. Koca, “Bundan sonra artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı, kurumlara girişlerde HES kodu kontrolü yapılmayacak.” dedi.

Sağlık Bakanı Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

“AÇIK HAVADA MASKE ŞARTI KALDIRILDI”

Maskelerle ilgili merakla beklenen kararı duyuran Bakan Koca, “Bundan sonra artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Bazı durumlarda havalandırma ve mesafe kuralına uyuluyorsa maske takmak şart değil” dedi.

“HES KODU İSTENMEYECEK”

Kamu kurum kuruluşları, restoran ve alışveriş merkezlerindeki HES kodu uygulamasının da kaldırıldığını belirten Koca, “Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek. Okullarda 2 vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması gerekmemektedir. Pozitif çıkan öğrenci izole edilecek” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.