gazetemag tv

Kalp ilacı beyne de iyi geliyor

İngiltere’deki University College’da yapılan araştırma, diyabet ve kalp rahatsızlıkları için yaygın olarak kullanılan bazı ilaçların ciddi akıl hastalıklarına da iyi geldiğini ortaya koydu. Çalışma ekibinden Dr. Joseph Hayes “Söz konusu kalp ilaçlarını kullanan hastaların kliniğe gitme oranlarında yüzde 20’ye kadar düşüş meydana geldi. Sonuçları heyecan verici bu araştırmada çok büyük bir potansiyel var” dedi.

Diyabet ve kalp rahatsızlıkları için yaygın olarak kullanılan bazı ucuz ilaçların ciddi akıl hastalıklarına da iyi geldiği ortaya çıktı. Ancak yapılan bu değerlendirmenin klink deneylerle de test edilmesi gerektiği belirtildi.
İngiltere’de University College London (UCL) üniversitesinin araştırmasına göre, psikolojik rahatsızlıklarında mustarip, kalp ilaçlarını kullanan hastalar arasında tedavi için hastaneye yatırılanların sayısında azalma oluyor. BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher’in haberine göre uzmanlar, araştırma sonuçlarının klinik deneylerde de test edilmesi gerektiğini söylüyor.
Araştırmaya, ciddi akıl hastalıkları olanlara iyi geldiği bilimsel olarak tespit edilen reçeteli ilaçların listelenmesiyle başlandı. Ekip şu ilaçlara odaklandı:

Kolestrole karşı statin grubu ilaçları: Bu ilaçlar akıl sağlığıyla bağlantılı sorunların giderilmesine veya anti-psikotik ilaçların vücutta emilmesine yardımcı oluyor

Tansiyon ilaçları: Bunlar beyinde bipolar rahatsızlık ve şizofreniyle bağlantılı olduğu tespit edilen kalsiyum sinyalini değiştirebiliyor

Tip 2 diyabet ilacı: Ruh halini değiştirebiliyor.

Araştırma için İsveç’te şizofreni, bipolar rahatsızlık veya diğer ciddi psikolojik rahatsızlık teşhisi konulan 142 bin 691 kişinin ömür boyu tutulan tıbbi kayıtları incelendi. Daha sonra, bu kişilerin bu ilaçları aldıkları ve almadıkları dönemde ne sıklıkla psikiyatri kliniğine gittikleri karşılaştırıldı. UCL’deki araştırmacılar arasında yer alan Dr. Joseph Hayes “Rapor, ilaç aldıklarında kliniğe gitme oranlarında yüzde 10-20 düşüş olduğunu gösteriyor” dedi. Sonuçlar, JAMA Psychiatry dergisinde yayımlandı. Ayrıca bu ilaçları alanlarda kendi kendilerine zarar verenlerin oranlarında da azalma görüldü. Dr. Hayes, “Bu çok heyecan verici. Çok büyük bir potansiyel var, bu şekilde sonuçlanmış olmasından memnunum. Ama bu yalnızca daha başlangıç noktası” dedi. Hayes, nihai bir sonuca varabilmek için ise şimdi de ilaçların klinik testlerde denenmesi gerektiğini söylüyor. Ama uzmanlar bu ilaçları deneylerde test etmek yerine, gerçek hayattan kanıtlar aramayı tercih etti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.