İtalya erken seçime gidiyor

İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Mario Draghi’nin istifasını sunmasının ardından parlamentoyu feshederek, erken seçime gidilmesini kararlaştırdı

İtalya’da Cumhurbaşkanı parlamentoyu feshetti. Seçim için bir tarih vermeyen Cumhurbaşkanı Mattarella, anayasaya göre 70 gün içinde seçmenlerin sandık başına gitmesi gerektiğini hatırlattı.

Matterella, “Başbakan Draghi’nin arkasında yeterli destek olmaması” ve “ülkeyi yönetmek için yeni koalisyon hükümeti kurulması konusunda bir şans görmediği” için seçime gidilmesini kararlaştırdığını bildirdi.

İtalya’da hükümetin istifasından önce gelecek seçimlerin 2023 Mart ayında yapılması öngörülüyordu.

Başbakan Draghi, ulusal birlik koalisyonunun parlamentoda dağılmasından bir gün sonra bu sabah Cumhurbaşkanı Mattarella’ya istifasını sunmuştu.

Başbakan Draghi Cumhurbaşkanlığına gitmeden önce milletvekillerine yaptığı kısa konuşmada koalisyon ortağı 3 partinin parlamentoda hükümetine destek vermemesinin ardından istifa kararı aldığını açıklamıştı.

Parlamentonun üst kanadı Senatoda dün hükümet krizini açıklayıp güvenoyu arayan ancak 5 Yıldız Hareketi (M5S), Forza Italia (FI) ve Lig olmak üzere 3 partinin desteğini çekmesiyle kıl payı güvenoyu alan Başbakan Draghi, “Dün akşam Senatoda ortaya çıkan sonuç ışığında, Cumhurbaşkanı’na kararlarımı iletmek üzere bu oturumun durdurulmasını talep ediyorum.” demişti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.