YouTube / gazetemag tv

İŞTE! Sıcak suyun inanılmaz faydaları

Günde en az 2 litre su tüketilmesi gerekiyor. Ama sıcak suyun normal suya göre bir başka faydası var.

Kilolarından rahatsız olanlar ve sindirim sistemi hastalığı çekenler bu habere dikkat…

Su tüketimiyle ilgili günde en az 2-2,5 litre tüketilmesi gerektiği gerçeğini artık herkes biliyor.

Genel anlamda suyun sıcaklığı zayıflamada doğrudan etkili değil ancak sıcak suyun zayıflamaya yardımcı olan bir farkı var; o da mideyi terk ediş hızı.

2006 yılında ‘The Journal of Clinical Endocrinolojy and Metabolism’de yayımlanan bir çalışmaya göre, su sıcaklığının kalori yakımında etkili olmadığı bildirilmişti.

Yani soğuk su içenlerle sıcak su içenlerin harcadığı kalori arasında anlamlı bir fark bulunmamıştı.

Soğuk su mideyi 20 sıcak su ise 80 dakikada terk ediyor. Sıcak su ile soğuk su arasındaki tek fark; mideyi terk ediş hızından kaynaklanmaktadır.

Soğuk su mideyi 20 dakikada terk ederken, sıcak su 80 dakikada terk eder.

Bu da şu demek oluyor; düşük kalorili besinlerin yanında ılık su içilmesi mideyi daha uzun süre dolu tutacağı için açlık hissinin gecikmesine yardımcı olur.

Ilık su ayrıca sindirim için çok faydalıdır; bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığın önlenmesini sağlar.

Suyun sıcaklığı kilo vermede doğrudan etkili değildir ancak vücudumuzun yaklaşık %60’ını oluşturan su, vücuda alınan besinlerin biyokimyasal işlevlerinde önemli rol oynar.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.