YouTube / gazetemag tv

Celal Şengör, Best FM’de Ufuk Karcı’nın sorularını cevaplandırdı

İTÜ Öğretim Üyesi Profesör Celal Şengör, Best FM’de Ufuk Karcı’nın sorularını cevaplandırdı.

Beklenen İstanbul depremine hazırlanılmadığını vurgulayan Şengör; “Türkiye’de bilim dünyası üzerine düşeni yapmıştır. Depremin nerede olacağı, büyüklüğü gibi konular bilinmektedir. Ancak, siyaset üzerine düşeni yapmamıştır. İstanbul’a nereden yardım gelecek deprem sonrası belirsizdir. En hızlı ve kesintisiz yardım denizden gelmeli. Enkazdan dolayı, kara kullanılamaz. Ancak bunun için gerekli liman düzenlemeleri yapılmamıştır. Depremde 50 ila 100 bin ölüm olması seneler evvel tespit edildi. Sonrasında nüfus arttı, binalar yapıldı. Bu, sayıyı arttırıyor.” Dedi.

Biz Cahil Bir Milletiz

Milletin vaktinin büyük çoğunluğunu siyaset, spor ve magazine ayırdığını vurgulayan Şengör; Türkiye’nin en büyük dehalarından birinin Fuat Köprülü olduğunu hatırlatırken, “Böyle bir adam nasıl bilinmez ? Dışarıda soralım insanlara, ‘Köprülü kimdir diye ?’ Milletin vereceği cevap, yok. En fazla Dışişleri Bakanı derler. Ancak büyük bir deha, lise mezunu olmasına rağmen, bilim dünyasının önemli bir isimi.” Dedi. Milletin eğitim ve bilimden uzak olduğunu söyleyen Şengör; “Biz cahil bir milletiz. Türkiye’de bugün oluyor, yarın unutuluyor. Almanlar, bu sene bütçesinde 300 Milyar Euro fazla verdi. Neden ? Dünyanın en iyi arabalarını onlar üretiyor. Biz de lise yok, üniversite yok! Biz yapamıyoruz. İki tür halk yönetimi vardır. Biri Demokratiya, diğeri Okhlokratia. Okhlokratia cahil güruhun yönetimidir. Bizimkisi de işte budur. İsviçre’de çalışan demokrasi, biz de çalışmıyor” ifadelerini kullandı.

Yıldırım Beyazıd, Enayi

Osmanlı ve Selçukluda da bilim ve eğitim adına hiçbir şeyin olmadığını ileri süren Şengör, “Daha önceleri vardı. Hunlularda, yani Orta Asya Türk tarihinde vardı. Ancak Osmanlı ve Selçuklu buna dahil değil. Mesela meşhur kahraman Yıldırım Beyazıd var ya, Timur ile didişiyor. Çandarlıoğlu Ali Paşa Diyor ki; ‘Efendim, bu Avrupalılara benzemiyor. Avrupa’daki ordularda kumanda birliği yok, hiçbir şey yok. Timur böyle değil. Yenildiği duyulmamıştır. Biz, bununla gerilla savaşı yapalım diyor. Yıpratalım’ Yıldırım diyor ki; ‘Olmaz.. Erkekliğe sığmaz.’ Çıkıyor karşısına, Timur dağıtıyor. Ülke neredeyse yok olacaktı. O yüzden Yıldırım, kahraman filan değildir. Enayidir!” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.