İŞTE! Kulak temizliğinde bilinmesi gerekenler

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Faik Sağun, kulak kiri temizliği hakkında yapılan yanlışlar hakkında açıklamalarda bulundu. Sağun, kulakların yıkanmasının doğru olmadığını ve bunun ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirtti.

Kulak kirinin neden oluştuğunu ve kulak kiri temizliğinde nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler veren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Faik Sağun, “Kulak kiri, kulak yolunu korumak ve nemli tutmak amacıyla üretilir. Aynı zamanda enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Normalde kulak kiri, kulak kanalının dış kısmında kurur ve dökülür. Kulak kiri, genellikle kendiliğinden döküldüğü için kulak temizliği yaparken kulak pamuğu gibi cisimler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu tür cisimler, kulak kiri dışarı çıkarırken içeri itebilir ve kulak tıkanıklığına neden olabilir” şeklinde ifade etti.

“KİR BİRİKİMİ TIKANIKLIĞA NEDEN OLUYOR”
Kulak kiri birikiminin bazen tıkanıklığa neden olabileceğine dikkat çeken Dr. Ömer Sağun, “Tıkanıklık durumunda kulak ağrısı, işitme kaybı veya kulak çınlaması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durumda bir uzmana danışmak önemlidir. En doğru yol, kulak kanalını içe doğru itmeden dış kısmını nazikçe temizlemektir. Pamuklu çubuklar yerine ıslak pamuk veya yumuşak bir bez kullanmak daha güvenlidir. Eğer kulak kiri tıkanıklığından şüphe ediyorsanız, kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız” diye açıkladı.

“KULAĞIN SU VEYA SIVI İLE YIKANMASI DOĞRU DEĞİLDİR”
Kulak içi temizliğinde evde herhangi bir çözüm veya cihaz kullanımını önermediğini ve kulak kiri tıkanıklığını kendi imkanlarımız ile çözmeye çalışmak yerine profesyonel yardım almanın daha güvenilir olduğuna dikkat çeken Sağun şunları söyledi:

“Kulak temizliği, aspiratör ve küret vasıtasıyla temizlenir. Kulağın su veya sıvı ile yıkanması doğru değildir. Tazyikli su ile yıkamada, kulak zarı delinebilir. Ayrıca dış kulak yolundaki akışkanlığı sağlayan sıvılara da zarar veririz ve kirin tekrar oluşmasını hızlandırırız. Sonuç olarak, kulak kiri doğru şekilde temizlendiğinde kulak sağlığını korumaya yardımcı olurken, yanlış temizleme yöntemleri sağlık sorunlarına neden olabilir. Uzmanların önerilerine uyarak, kulak kiri temizliği konusunda bilinçli ve güvenli bir yaklaşım sergilemek sağlığınızı korumanızı sağlar.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.