İnternetten dizi indirenler dikkat

Pirate Bay’e giren kullanıcıların bilgisayar kaynakları kullanılarak Monero isimli bir kripto para için madencilik yapıldığı ortaya çıktı.

Dünyanın en ünlü torrent sitesi Pirate Bay, hak sahiplerinin izni olmadan paylaşılan film, dizi, oyun ve yazılımların bir numaralı adresi olarak milyonlarca internet kullanıcısı tarafından ziyaret ediliyor.

Web sitesini yöneten grup, bu yeni yöntemi kullanarak gelir elde etmek istiyor fakat birçok kullanıcı bu durumdan rahatsız.

Birçok ünlü torrent sitesi bundan dört yıl önce Bitcoin ile bağış kabul etmeye başladılar. The Pirate Bay de bu furyaya katılan ilk sitelerdendi ve web sitenin üst bölümünden hâlâ Bitcoin ile bağış topluyor. Bir dijital para birimini bağış aracı olarak kullanmakta hiçbir sorun görülmezken, kullanıcılardan habersiz sistemlerini kullanarak dijital para kazanmak ise kimi kullanıcılar tarafından sakıncalı bir hamle olarak görüldü.

MONERO NEDİR?

Monero, tıpkı Bitcoin gibi çalışan bir dijital para birimidir. Bitcoin’den daha uygun fiyatlarla ticareti yapılan bu para, yeni olduğundan madenciliği de görece daha kolay yapılıyor.

Dijital para birimlerinde madencilik, bilgisayarların işlem gücünün kullanılarak Monero ve Bitcoin gibi değerlerin elde edilmesine dayanıyor.
Geçtiğimiz gün Pirate Bay’in kullanıcıları üzerinden başlattığı madencilik çalışmalarının fark edilmesi de bu sayede oldu. Kullanıcılar, site içerisindeki belli sayfalara girdiklerinde bilgisayarlarının işlem gücünün büyük ölçüde arttığını fark ettiler.

Web sitesine bir madenci kodu eklendiğini fark eden kullanıcılar, bunun kısa sürede Coinhive tarafından web sitelerine sağlanan ve kullanıcıların işlem gücünü kullanarak Monero toplayan bir madenci programı olduğunu öğrendiler.

MONERO ÜRETİMİNİ NASIL DURDURABİLİRSİNİZ?

Web sitenin yalnızca arama sonuçları ve kategori sayfalarında rastlanan madenciyi kaldırmak için, Javascript’in engellenmesi ya da etkisiz hale getirilmesi yeterli. Bu basit işlemi tarayıcınızın ayarlar sayfasından ya da NoScript-ScriptBlock gibi eklentilerle yapabilmeniz mümkün.
Bir diğer seçenek ise reklam engelleyicileri kullanarak, madencilik programının bağlı olduğu internet bağlantısını engellemek.

The Pirate Bay’in yöneticileri, madencilik programının 24 saatten kısa bir süreliğine bilinçli olarak uygulandığını ve bunun bir test olduğunu belirtti. Siteden yapılan açıklamada, amacın reklamlardan kurtulurken, paylaşım platformunun faaliyet gösterebilmesi için gerekli parayı kazanmak olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.