Google’dan sahte görsellerin ve yalan haberlerin önüne geçecek uygulama

Google, sahte görselleri ve yalan haberleri tespit etmek için Assembler adlı yeni bir araç oluşturulduğunu duyurdu.

Google bünyesinde teknoloji geliştiren Jigsaw ekibi, yalan haberleri tespit etmek üzere yeni bir araç oluşturdu. Assembler isimli bu araç, bir görüntü manipüle edildiği zaman arkasında bıraktığı izlerden yola çıkarak çalışacak.

ASSEMBLER NASIL ÇALIŞIR?

Assembler, aynı görsel dokuyu korurken bir şeyi örtmek için görüntü parlaklığını değiştirmek ve kopyalanan pikselleri başka bir yere yapıştırmak da dahil olmak üzere yaygın manipülasyon tekniklerini tespit etmek için mevcut çeşitli teknikleri birleştirecek.

Ayrıca gerçekçi hayali yüzler oluşturabilen bir algoritma olan StyleGAN kullanılarak oluşturulan türün derin yüzlerini tespit eden bir dedektör içerecek. Bu algılama teknikleri, kullanıcılara bir görüntünün manipüle edilmesinin ne kadar olası olduğunu söyleyen bir ana modelle beslenecek.

Sahte görüntüler, özellikle yapay zeka tarafından manipülasyonun yükselmesiyle, doğrulanması zor olan şeyler arasında yer alıyor.

HER DERDE DEVA OLMAYACAK

Assembler, manipüle edilmiş fotoğraflarla mücadelede iyi bir adım olacak ancak videolardaki manipülasyon çalışmaları için henüz bir teknik sunamaması nedeniyle her derde devam olmayacak.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.