Filiz Akın: Kaliteli yaşlanmak önemli

İzmir 9. İleri Yaş Sempozyumu “Keyifli Yaş Almak” teması ile Tarihi Havagazı Fabrikası’nda Filiz Akın’ın katılımıyla gerçekleştirildi. İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Geriatri Derneği işbirliği ile düzenlenen etkinlikte sanatçı Akın, sempozyumun kültür sanat bölümünün konuğu oldu. Akın, yaşadığı hastalık sürecinden nasıl çıktığını, sağlıklı ve güzel yaşlanma ile ilgili fikirlerini ve hayat hikayelerini İzmirlilerle paylaştı. Samimi havada gerçekleşen sohbette sanatçı atlattığı hastalığıyla ilgili; ‘’Zorlu bir kanser süreci geçirdim. Ameliyat edilemediğim için çok ağır bir tedavi gördüm ama her zaman iyileşeceğime inandım. Anahtar kelime moral oldu.’’ diyerek inancın gücüne vurgu yaptı.
‘’Hastalığımda En Büyük Desteğim Sevenlerim Oldu’’

Şu andaki hayatına şükrettiğini de söyleyen sanatçı, “Benim gibi aynı kanser türü olan bir arkadaşım çok daha kötü bir durumda. Sıkıntılarım var ama iyiyim. Pes etmek yok. Hayata devam. Böyle bir durumda en büyük ilacınız moral. Gülümsemek, olumlu düşünmek hakikaten bir ilaç. Benim hastalığımda en büyük desteğim sevenlerim oldu. Herkes benim için mumlar yaktı dualar etti. İyi olmamı bana gönderilen ilaca moral ve sevgiye bağlıyorum” diyerek duygularını dile getirdi.
“Kaliteli yaşlanmak önemli”

Kendisi gibi ölümle yüzleşmiş olan insanların artık ölümden korkmadıklarını düşündüğünü söyleyen Akın, “Yaşlandıkça vücut fonksiyonları ağırlaşıyor. Ama yaşlanacaksak bunu daha kaliteli yaşamak mümkün. Onun için de bunu öğrenmeye çalışıyoruz. Kaliteli yaşlanmak için her gün en 10 dakika kas geliştirici spor yapmak ve sağlıklı beslenmek gerekiyor.’’ diyen Akın, vücutta eksik olan vitaminlerin düzenli alınması, akdeniz diyetine önem verilmesi, şekerden uzak durulması ve akşam son yemeğin saat 18.00’de yenmiş olmasının önemine de değindi.

Sahnede Ege Geriatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek ile bilikte oturan Filiz Akın çiçeğini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu’ndan aldı.
Etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Sevnaz Şahin ile geriatri uzmanları, akademisyenler ve doktorlar katıldı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.