Ege ve Darüşşafaka nitelikli basketbolcular yetiştirmek için kolları sıvadı

Ege Üniversitesi ve Darüşşafaka Spor Kulübü arasında iş birliği

Türk basketboluna nitelikli antrenörler, yöneticiler ve sporcular kazandırmak için Ege Üniversitesi ile Darüşşafaka Spor Kulübü güçlerini birleştirdi. Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörlüğü, Ege Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü ile Darüşşafaka Spor Kulübü Derneği arasında iş birliği protokolü gerçekleştirildi. EÜ Senato Salonunda gerçekleştirilen imza törenine EÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hakan Atılgan, Prof. Dr. Mehmet Ersan, Darüşşafaka Spor Kulübü Sportif Direktörü Hakan Kasapkaraoğlan, Darüşşafaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Eray Doğan Mutlu ve EÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Timuçin Gençer katıldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin saygın yükseköğretim kurumlarından birisi olan, tam akredite, öğrenci odaklı araştırma üniversitemiz; eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra sporda da öncü konumda yer alarak, ileriye yönelik çalışmalarını yeni iş birlikleri ile sürdürüyor. Ege Üniversitesi, bünyesinde yer alan Spor Bilimleri Fakültesi başta olmak üzere son dönemde oluşturduğu spor ekosistemi ile önemli çalışmalara öncülük ediyor. Üniversitemiz, güçlü spor altyapısı ile hem literatüre nitelikli katkılar sunuyor hem de ülkemiz sporuna yönelik yetkin uzmanlar yetiştiriyor. Görevde bulunduğumuz süre zarfında bir yandan üniversitemizin spor altyapısı güçlendirilirken diğer yandan mevcut tesislerini yeniledik. Bu tesislerini hem üniversitemizin hem de halkımızın hizmetine sunduk. Gençlik Spor Kulübümüzü yeniden yapılandırdık. Ulusal ve uluslararası turnuvalarda pek çok branşta önemli başarılar elde ettik. Üniversitemiz sporcuları, al bayrağımızı göndere çektirerek göğsümüzü kabarttılar. Lisanslı bir basketbol oyuncusu olarak ben de öğrencilerimle birlikte çeşitli karşılaşmalarda görev alarak onların motivasyonuna ortak oldum. Bugün yaptığımız bu protokol ile ülkemizin köklü basketbol kulüplerinden Darüşşafaka ile önemli bir iş birliğini hayata geçiriyoruz” dedi.

“Ülkemiz basketboluna yeni yetenekler kazandırılacak”

Protokolün kapsamıyla ilgili bilgi veren Rektör Budak, “Bu protokol, Ege Üniversitesine ait spor salonlarında ülkemiz basketbolunun geliştirilmesine yönelik, basketbol organizasyon modeli çalışmalarını kapsıyor. Bu iş birliği ile ülkemiz basketboluna yeni yetenekler kazandırılmasına ve mevcut yeteneklerin korunarak gelişimine katkı sağlamaya yönelik Ar-Ge çalışmaları ve uygulamaları yürütülecek. Bu proje kapsamında Spor Bilimleri Fakültemizin Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticiliği Bölümü öğrencilerinin eğitim ve kariyer gelişimine büyük katkı sağlayacak, uygulamaya dönük bir yapılanma da oluşturulacak. Ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyan bu işbirliği projesi ile ‘Ege Üniversitesi Daçka’ adı altında A takım, altyapı takımları ve basketbol okulları aktif hale getirilecek ve basketbol branşında liglerde mücadele edecek takımlar oluşturulacak. Ülkemiz basketboluna nitelikli antrenörler, yöneticiler, sporcular kazandırmak için Ar-Ge projeleri ile desteklenen çalışmalar yürütülecek. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.