DİKKAT! Kilolular zayıflardan daha uzun yaşıyor

Danimarka’da 40 yıl boyunca 100 bin kişinin vücut kitle indeksi incelendi. Araştırma, kilolu kişilerin zayıflara göre daha uzun yaşadığını ortaya koydu.

Kilolu insanların daha uzun yaşadığını ortaya koyan yeni bir araştırma Danimarka’da yapıldı. 40 yıl boyunca 100 bin kadar kişinin vücut kitle indeksi (BMI) incelendi ve 1970’lerden itibaren kilolu bireylerin daha uzun ömürlü olmaya başladıkları tespit edildi.

Journal of American Medical Association tarafından yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, 1970’li yıllarda BMI değeri 23.7 olan ve normal kilolu olarak belirlenen kişiler, en uzun yaşayanlar arasındaydı. 2000-2013 yılları arasındaysa en uzun ömürlü bireylerin BMI’si 27’ydi. Bu da, 2000’lerin sonlarına kadar uzun ömürlü bireylerin 1970’lerdekine oranla ortalama 12 kg daha ağır bireyler olduğunu gösteriyor.

Araştırmada, kilolu kişilerin, normal kilolu veya zayıf kişilere oranla daha uzun yaşamasının nedeni belirlenemedi ancak uzmanlar aşırı kilolu tanımının yeniden yapılması gerektiği görüşünde.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.