DİKKAT! Kadınlar kriz durumunda ne yapmalı!

Dr. Gamze Erükçü Akbaş’ın hazırladığı “Baba Anneyi Öldürdüğünde” adlı çalışma Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Dr. Gamze Erükçü Akbaş’ın hazırladığı “Baba Anneyi Öldürdüğünde” adlı çalışma Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Gamze Erükçü Akbaş, Türkiye’de erkek şiddeti sebebiyle yaşamını yitiren binlerce kadınların ve geride kalan çocukların hikayesini anlattı. Akbaş, ev içi şiddet ve annelerinin öldürüldüğü ana tanık olmuş çocukların nasıl hayata kazandırılacağını ve destek sağlanacağını araştırmaları eşliğinde okuyucuya sundu.

Akbaş, geride kalan çocuklarla yaptığı görüşmelerde, erkek şiddeti sebebiyle yaşamını yitirmiş on kadının ve geride kalan kırk yedi çocuğun öyküsü gözler önüne serdi.

KRİZ DURUMUNDA NE YAPILMALI

Kitabın, “Kadınların Kriz Durumlarında Yapması Gerekenler” başlıklı bölümünde ise kadınların erkek şiddetine maruz kalmamak için yapması gerekenler sıralandı. Bu bölümde, “Son bir kez görüşelim” diyen eşe nasıl cevap verileceği, ayrılma kararının nerede söylenmesi gerektiği ve saldırgan erkekten uzaklaşmanın nasıl olacağı anlatıldı.

İşte “Kadınların Kriz Durumlarında Yapması Gerekenler” başlıklı o bölüm:

“Daha evvel şiddete maruz kaldıysanız, saldırgan erkekten ayrılma kararınızı ona yüz yüzeyken söylemeyin. Bunun yerine not bırakın, ya da ayrılık kararınızı telefonda söyleyin.

-Ayrıldığınız erkeğin size zarar verebileceğini düşünüyorsanız, ayrılık öncesinde de şiddete maruz kaldıysanız, ‘Son bir kez görüşelim’ dediğinde onunla görüşmeyin.

-Evi terk ettiyseniz, saldırgan erkek ile evde karşılaşma ihtimaliniz ya da başka riski durumlar varsa (açıkça size zarar vereceğini düşünüyorsanız) evdeki eşyalarınızı almaya gitmeyin.

-Sizi takip ettiyse ve yeniden barışma talebinde bulunduysa, yanında size zarar vereceğini düşündüğünüz bir cisim olduğunu fark ediyor ya da hissediyorsanız tartışmadan kaçının. Onu bir polis görene ya da güvenli bir ortama girene kadar oyalayın.

-Saldırgan erkek uzaklaştırma tedbirine uymadığında bu durumu polise ihbar edin ve ona yönelik zorlama hapsinin uygulamasını sağlamaya çalışın.

-Güvende hissetmediğiniz durumlarda kadın sığınma evinde kalma seçeneğini değerlendirin.

-Kriz durumlarında acil sosyal desteğe erişimin, yani destek olacak aile üyelerinin varlığının şiddet ve cinayetleri önlemede koruyucu bir faktör olduğunu unutmayın. Ailenizi bilgilendirin, onlardan destek isteyin.

-Şiddete karşı suskun kalmayın!”

Abone ol düğmesine tıklayarak yeni haberleri takip edebilirsiniz

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.