DİKKAT! 5 yaş altı ekranda 1 saati aşmasın

Cep telefonu ve tablet kullanımının artık anaokulu çağına indiği dönemde anne babalara önemli hatırlatma geldi. ‘5 yaş altı çocukların sağlığı’ kılavuzu yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü, bu yaş grubunun ekran karşısında günde bir saatten fazla zaman geçirmemesi gerektiğini belirtti. İlk kez yayımlanan raporda ‘ekran karşısında transa geçen’ çocukların, hareketsizliğin tetiklediği hastalıkların tehdidi altında olduğu vurgulandı.

5 yaş altı çocukların sağlığı konusunda ilk defa bir kılavuz yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2 ile 4 yaş arasındaki çocukların, ekran karşısında günde bir saatten fazla hareketsiz kalmaması gerektiğine dikkat çekti. DSÖ, bir yaş ve altındaki bebeklerin ise elektronik ekranlardan mutlaka uzak tutulması tavsiyesinde bulundu. Televizyon, video, bilgisayar oyunlarının, sağlıklı fiziksel aktiviteleri ve düzenli uyku alışkanlıkları üzerindeki olumsuz etkileri vurgulanırken hareketsizliğin obezite hatta ölüm riskini arttırdığı belirtildi.

Bebeklerin günde en az yarım saat karınları üzerinde kalmasını, 1 ile 4 yaş arasında da günde 3 saat fiziksel faaliyetlerde bulunulmasını da tavsiye eden örgüt, ekran önünde fazla vakit geçirmenin olası zararları konusunda ayrıntılı bir açıklama yapmadı. Ancak tüm bu tavsiyelerin, toplum genelinde artan hareketsizliğe karşı yapıldığı kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ekran önü tavsiyelerine bazı kuruluşlardan eleştiri geldi. Oxford Üniversitesi İnternet Enstitüsü, kılavuzun ekrandaki içeriğe değil süreye aşırı odaklandığına dikkat çekerek, dijital medyanın olası yararlarının denklem dışı bırakıldığını savundu. Londra’da bulunan Kraliyet Üniversitesi Pediatri ve Çocuk Sağlığı Merkezi ise ekran önünde geçirilen zamanla ilgili araştırmaların olası zararlar konusunda güçlü kanıtlar sunamadığını belirtti ve Dünya Sağlık Örgütü’nün kılavuzunun sınırlamalar konması için yeterli olmadığını savundu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.