Yurtdışında izlenme rekorları kıran Türk dizileri, ihracata da yaradı

Reytingler ihracatı artırdı…

500 milyon dolara ulaşan dizi satışı, diğer sektörleri de canlandırdı.

Son yıllarda yurtdışında da büyük ilgi gören, Türk dizilerinin ihracatı geçen yıl 500 milyon dolara ulaştı. Dizilere olan bu ilgi, aynı zamanda Türkiye imajına ve yerli ürünlerin tanıtımına da katkı sağladı.

blank
Kara Para Aşk

Türk dizi ihracatının tutarı 2013’te 150 milyon dolarken, bu rakam 2017’de 350 milyon dolara, 2018’de de 500 milyon dolara yükseldi. Latin Amerika ve Karayip ülkelerine mal ihracatında istikrarlı bir artış yakalanırken, 2016 ile 2018 yılları kıyaslandığında Venezuela’ya dış satım yüzde 572, Paraguay’a yüzde 105, Peru’ya yüzde 88 artış gösterdi.

blank
Kara Sevda

‘Kara Sevda’ ve ‘Kara Para Aşk’ dizilerinin seyredildiği İspanya’ya ihracat 2018’de yüzde 55 artış gösterdi. Yapımların izlendiği ülkelere yönelik sağlık, eğitim, gastronomi gibi hizmet sektörleri ihracatında da olumlu gelişmeler bekleniyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.