“Toplumlarımızda ırkçılığa ve ayrımcılığa yer yoktur”

AP'nin koronavirüs (corona virüs) nedeniyle Brüksel'de yapılan Genel Kurul oturumunda 'George Floyd'un korkunç ölümünü şiddetle kınayan' karar, 104'e karşı 493 oyla kabul edildi. Kararda, dünyanın çeşitli yerlerinde Floyd benzeri ölümler de kınanarak "Toplumlarımızda ırkçılığa ve ayrımcılığa yer yoktur" ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Parlamentosu (AP) ırkçılık, şiddet ve adaletsizliğe karşı güçlü tedbirler alınması için çağrı yaptı.

AP’nin koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Brüksel’de yapılan Genel Kurul oturumunda ‘George Floyd’un korkunç ölümünü şiddetle kınayan’ karar 104’e karşı 493 oyla kabul edildi.

IRKÇILIĞA KARŞI GÜÇLÜ TEDBİR ALINMALI

Kararda, dünyanın çeşitli yerlerinde Floyd benzeri ölümler de kınanarak, “Toplumlarımızda ırkçılığa ve ayrımcılığa yer yoktur” denildi.

Irkçılık, şiddet ve adaletsizliğe karşı güçlü tedbirler alınması gerektiğine yer verilen kararda, son dönemde ABD ve dünya genelindeki ırkçılık karşıtı eylemlerin desteklendiği ifade edildi.

KOLLUK KUVVETLERİ UYARISI

Kolluk kuvvetlerinin güç kullanması halinde ‘orantılılık ilkesi’ne uymasının şart olduğuna dikkat çekilen kararda, polis şiddetinin cezasız kalamayacağı kaydedildi.

Kararda, yeni teknolojilerin ırksal ve etnik azınlıklara karşı ayrımcılık yapmaması gerektiğine işaret edilerek, polis içinde de farklı ırktan insanlara daha fazla yer verilmesi gerektiği belirtildi.

RESMİ OLARAK ‘İNSANLIĞA KARŞI SUÇ’ SAYILSIN

Kararda, AB kurumlarının ve üye ülkelerin geçmişte siyahilere ve farklı etnik kökenli insanlara karşı işlenen ‘insanlığa karşı suçları’ resmi olarak kabul etmeleri çağrısında bulunuldu.

AYRIMCILIK YASASI BİR AN ÖNCE KABUL EDİLMELİ

Irkçılıkla tüm alanlarda mücadele edilmesinin AB’nin önceliği olması gerektiğine değinilen kararda, AB Komisyonu tarafından 2008’de önerilen ‘Ayrımcılığın Önlenmesine İlişkin Yönerge’nin bir an önce kabul edilmesinin önemi vurgulandı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.