TKP’den Gezi açıklaması: Bu düzeni boyun eğmeyenler değiştirecek

Türkiye Komünist Partisi Haziran Direnişinin dokuzuncu yıl dönümünde bir açıklama yayımladı. Haziran Direnişinin milyonlarca emekçinin AKP hükümetinin yıllar boyunca hayata geçirmeye çalıştığı dönüşümlerle hesaplaşmasının sonucu olduğu ifade edilen açıklamada, Gezi davasında alınan hukuksuz kararların da hükümsüz olduğu belirtildi.

“Bu düzeni boyun eğmeyenler değiştirecek” başlıklı açıklama şöyle:

9 yıl önce Taksim’de başlayan direniş Türkiye tarihinin en önemli halk hareketlerinden biriydi.

Haziran Direnişi milyonlarca emekçinin öfkesinin ürünüydü. Bu öfke Erdoğan’a ve AKP hükümetine karşı bir direnişte somutluk kazandı. Direniş, AKP’nin her istediğini keyfince yerine getiremeyeceğini gösterdi.

Haziran Direnişi “AKP Türkiyesi”ne karşı bir mücadeleydi. AKP’nin yıllar boyunca hayata geçirmeye çalıştığı dönüşümlerle hesaplaşmanın ürünüydü. Laiklik ve yurtseverlik halkın özgürlük mücadelesinin merkezindeydi.

Haziran Direnişi AKP’yi ve Erdoğan’ı dizginleme çabalarının nasıl boşa düştüğünün de ispatıydı. Halk hareketi meclis muhalefetinin yıllar boyunca yapamadığını yapmış, AKP’ye ve Erdoğan’a dur demişti.

Haziran Direnişi AKP’nin en büyük korkusu oldu. Erdoğan herkesle pazarlığa oturabilirdi ama bir halk hareketiyle asla boy ölçüşemezdi. Bugün kurmaca davalarla, altı boş suçlamalarla geçmişin unutturulmaya çalışılmasının nedeni budur.

Çünkü Haziran Direnişi meşrudur. Çünkü Haziran Direnişi bu memlekette umudun asla tükenmeyeceğinin işaretidir. Gezi davasında açıklanan karar geçersizdir. Halkın direnme hakkını mahkum etmeye çalışanlar her gün boyun eğmeyenlerin gölgesinde küçülmektedir, alçalmaktadır. Tutuklular derhal serbest bırakılmalıdır.

Karanlığa karşı yıllardır aydınlanma mücadelesi verenlere selam olsun!

Asla boyun eğmeyeceklere selam olsun!

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.