Seçim sonuçlarını tanımayacak mı? Trump’tan kritik hamle!

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden Savunma Bakanı Mark Esper’in görevine son verdiğini açıkladı. ABD Adalet Bakanı William Barr, federal savcılara seçimlerde usulsüzlük yapıldığına dair “güçlü iddiaların” soruşturulması yetkisi verdi.

ABD Adalet Bakanı William Barr, ülke genelinde federal savcılara oy verme ve oyların tasnif edilmesiyle ilgili usulsüzlük yapıldığına dair “güçlü iddiaların” soruşturulması yetkisi verdi. Barr, uydurma veya hayal ürünü iddiaların peşine düşülmemesi uyarısında da bulundu. Barr tarafından savcılara gönderilen mektubu AP ve Reuters haber ajansları gündeme taşıdı.

Barr mektubunda “Açık ve inandırıcı usulsüzlük iddiaları olması ve bunların doğru çıkması halinde bir eyaletin seçim sonucunu etkileyebilecek olması” durumunda soruşturma açılabileceğini bildirdi.

DEVREYE SOKACAĞI KONUŞULUYORDU

Joe Biden’ın 3 Kasım seçiminin kazananı olduğu tahmininin yapıldığı 7 Kasım Cumartesi gününden bu yana seçim sonuçlarını kabul etmeyen ABD Başkanı Donald Trump’ın Adalet Bakanlığı’nı devreye sokabileceği konuşuluyordu. Adalet Bakanı tarafından verilen bu yetki savcılara Bakanlığın çoktan beri var olan politikasının etrafından dolaşma imkanı tanıyor. Adalet Bakanlığı’nın politikaları normalde seçim sonuçları resmen onaylanmadan açıkça harekete geçilmesini yasaklıyor.

Donald Trump, seçimin ardından yenilgiyi kabul etmemişti. Trump seçimlerde yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığını öne sürüyor.

Eyaletlerin seçim tartışmalarını çözümlemek için 8 Aralık’a kadar zamanı var. Bunlara oyların yeniden sayılması ve sonuçlara yönelik açılan davalar da dahil.

BAŞVURU YAPILDI

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, son olarak Trump’ın seçim kampanyası, Pennsylvania’da federal mahkemeye seçimin kazananı ilan edilen Demokrat Başkan adayı Joe Biden’ın zaferini onaylamalarını engellemek için başvuru yaptı.

Reuters haber ajansına göre Trump’ın seçim kampanyası ve iki kayıtlı seçmen tarafından açılan davada posta yoluyla oy kullanma sisteminin şeffaflık ve doğrulanabilirliğin tüm kriterlerinden yoksun olduğu iddia edildi.

Pennsylvania yetkilileri yasa dışı şekilde iki katmanlı oy verme sistemi oluşturmakla suçlandı. Sandığa giderek oy kullanmanın posta ile oy kullanmaktan daha fazla denetime tabii olduğu iddia edildi.

Reuters’a göre dava Pennsylvania Eyelet Sekreteri Kathy Boockvar’a ve eyaletin Philadelphia ve Pittsburgh gibi Demokrat eğilimli ilçelerinin seçim kurullarına karşı açıldı. Bookcvar’ın ofisi Reuters’ın yorum talebini yanıtlamadı.

Trump’ın seçim kampanyası 3 Kasım seçim gününden bu yana usulsüzlük iddialarıyla birçok dava başlattı. Cumhuriyetçiler’in Georgia ve Michigan’daki davaları reddedildi.

GÖREVİNE SON VERDİ

Öte yandan, Trump, Twitter üzerinden Savunma Bakanı Mark Esper’in görevine son verdiğini açıkladı.

Trump açıklamasında, “Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin (Senato tarafından oybirliğiyle onaylanan) son derece saygın Direktörü Christopher C. Miller’in derhal geçerli olmak üzere Savunma Bakan Vekili olacağını duyurmaktan mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Devamında ise Esper’i görevden aldığını belirten Trump, “Chris BÜYÜK bir iş çıkaracak! Mark Esper görevden alındı. Kendisine hizmeti için teşekkür ederim” diye yazdı.

Pentagon’dan sorumlu olan Esper’in son günlerde Trump’a karşı tavır aldığı konuşuluyordu. Esper’in bu tavrı darbe söylentilerine neden olmuş Amerikan Genelkurmay Başkanı da “böyle bir görevimiz yok” açıklamasını yapmıştı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.