Şahan Gökbakar: Komedi filmleri Türk sinemasının omurgası haline geldi

16 Şubat’ta ‘Recep İvedik 5’i sinemaseverlerle buluşturacak olan Şahan Gökbakar, “Recep İvedik’le birlikte bir komedi filmi patlaması oldu ve komedi filmleri Türk sinemasının omurgası haline geldi” dedi.

‘Recep İvedik 5’, 16 Şubat’ta vizyona girecek. Şahan Gökbakar, seyircinin filme vereceği tepkinin, sinema sektörüyse yaşanacak hareketin heyecanını yaşıyor…

‘Recep İvedik’in rakamları size ne ifade ediyor? Bakınca ne hissediyorsunuz?

Bu rakamlar aslında başarımızın sayısal göstergesidir. Yıllardır sürdürdüğümüz bir başarı hikâyesinin rakamları. 2008’de başlayan ve büyük ses getiren bu proje, oluşturduğu etkiyi artırarak devam ediyor. Rakamlar bu serüvenin kilometre taşlarıdır.

‘Recep İvedik’in çıkış kaynağı nedir?

Televizyona program yaptığım işten ve hayatımdan pek memnun olmadığım bir dönemde kendi istediğim tarzda bir kariyer yapabilmek için sinema alanına geçmeye karar verdim. O dönem Youtube’da en çok izlenen skeçlerimden biri olan ‘Recep İvedik’ tiplemesine film yapma fikri doğdu. Togan’la (Gökbakar) kolları sıvadık ve ilk senaryomuzu oluşturduk. Senaryoyu hayata geçirebilmek için paraya ve ekibe gereksinim duyuyordum. Projeyi o dönem birçok yapımcıya götürdük ama kabul eden olmadı. Proje şans eseri, tesadüfler sonucu Faruk Aksoy’la buluştu. Başlarda pek kimsenin önem vermediği bu proje hayata geçtikten sonra Türkiye’nin en çok izlenen filmi oldu ve 9 yıldır şampiyonluğunu koruyor.

‘Önyargılar kırıldı’

‘Recep İvedik’in yaşayacağı serüvenleri nasıl belirliyorsunuz?

Konular ‘Recep’i bir dünyanın içinde hayal etmemizle ortaya çıkıyor. Örneğin “Recep şuraya gitse ne komik olur değil mi?” gibi bir cümle kuruyorum ve üzerine Togan’la yaşanacak serüveni günlerce konuşuyoruz. Bütün filmlerimizi bu şekilde çektik. ‘Recep’i istediğimiz bir dünyada hayal ediyoruz.

“Film değil ki bu” yorumlarına ne dersiniz?

Bu konuda hiç kimseye cevap vermedik. Versek de hiçbir işe yaramazdı. Çünkü önyargıları kırmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Dolayısıyla bir süre “Tu kaka” diyenlerin projeyi ve bunun aslında bir film olduğunu anlamasıyla geçti. ‘Recep İvedik’ hakkında önyargıları olanlar film televizyonlarda yayınlandıktan sonra fikir değiştirdi. Sonuç olarak aslında önyargılarında şekillendiği gibi bir film olmadığını gördüler. Filmler zaman içinde aslında yine en güzel cevabı güldürerek verdi. Birileri çıkıp “Bu filme çocuğunuzu götürmeyin” de dedi. Ne yazık ki çok uğraşan oldu ama her seferinde izleyici salonları doldurarak onlara en güzel cevabı verdi. Ben sadece “Şahan başka biri, Recep başka biri” şeklinde açıklama yapmaya çalıştım. Sonuç olarak rakamların da gösterdiği gibi büyük bir kitle ‘Recep İvedik’i sevdi. Her şeyden önemlisi izleyiciyi güldürmek.

‘Recep İvedik’in sinemaya katkısının ne ölçüde olduğunu düşünüyorsunuz?

‘Recep İvedik’ uzun bir aradan sonra toplumun beraberce güldüğü bir film oldu. Rahmetli Kemal Sunal’ın yarattığı başarının, ‘Şaban’ tiplemesinin, insanların gönlünde kurduğu tahtın benzeri ‘Recep İvedik’e ve bana nasip oldu. Bu, sinemamız için çok önemli bir dönüm noktası- dır. Çünkü sektörde yapımcıların iştahını kabartan gelişmeler olması yatırımları büyük ölçüde artırdı. ‘Recep İvedik’le birlikte bir komedi filmi patlaması yaşandı ve komedi filmleri Türk sinemasının omurgası haline geldi. Kısacası ‘Recep İvedik’ sinemaya yön veren bir etken olurken ekonomiye de katkıda bulundu.

‘Sanat filmlerine katkımız var’

Ekonomiye katkısı nedir?

‘Recep İvedik’ sinema sektörüne olduğu kadar birçok işkolu için de ciddi bir ekonomi oluşturuyor. Bu tip filmlere yurtdışında ‘event movie’ deniyor. Bu tür filmler gösterime girdiği dönemde ulaşımdan gıdaya kadar birçok işkolunda ekonomik canlanma sağlar. Sinemacıların olduğu kadar başka işkollarında da birçok kişi ‘event movie’leri bekler. Elbette Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dağıttığı yardım ve teşvik paralarının toplandığı fonda ‘Recep İvedik’ten aktarılan milyonlarca liralık katkı payı da var. Hiçbirine kabul edilmediğimiz festivallerde ödül kazanan birçok filmin ‘Recep İvedik’ten aktarılan yardım fonuyla çekildiğini göz önünde bulundurursak sanat filmlerinde bizim filmimizin katkısı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

‘Recep İvedik’, hayran kitlesini nasıl koruyor, nedir işin sırrı?

İzleyiciler aldıkları keyfin bir filmlik olmadığını gördüler. Her filmde güldüler, eğlendiler. Biz de gösterilen ilgiye “İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim” felsefesiyle karşılık vererek her defasında daha iyisini, daha komik olanını, daha keyif verenini yapma sorumluluğuyla film çektik. Bu durum hem mevcut hayran kitlemizi korumamızı hem de yeni jenerasyonun katılımını sağladı. Tek arzumuz güldürmek, keyif vermek. Sırrımıza gelince ki bu bir sır değil samimiyet. Mehmet Çalışkan – Habertürk

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.