Pandemi dönemi Çini sanatına ilgiyi arttırdı!

Korona salgını sebebiyle evde geçirilen zamanların artması, bir yandan iş yaşamını eve taşırken diğer yandan stres azaltıcı yeni hobilerin artmasına sebep oldu.

Meditatif özelliği ile öne çıkan çini boyama bu hobiler arasında öne çıkanlar arasında yer aldı. Yeni normalleşme süreci ile birlikte atölye çalışmalarına hız veren Masa Başı Atölye kurucu ortağı ve Çini sanatçısı Özlem Varol’dan süreç ve süreçte yaşanan el sanatlarına olan ilgiyle ilgili bilgi aldık. “Daha çok büyük şehirlerde trend olan atölyelerde meraklılarıyla buluşan çini sanatı, pandemi sırasında Mardin’den Trabzon’a, İzmir’den Adana’ya kadar birçok insanın hayatına ilk kez girdi.” diyor ve ekliyor “Pandemi sürecinde herkes çok sıkıldı ve yapacak bir şeyler aradı ekmek ve yemek yapmak bir yere kadar ilgimizi çekse de diğer taraftan hepimiz kalıcı, farklı ve yararlı özellikle kendimizi geliştirici keşifler peşinden koştuk”

blank

EVDE ÇİNİ YAPMAK SIRADIŞI BİR ALTERNATİF OLDU

“Pandemi sürecinde evde çini yapmak sıra dışı bir alternatif oldu. Sadece atölye ortamında değil hazır paketler ve boyalarla evlere ulaşan çinilere yoğun ilgi vardı. Yurt dışından da çiniye çok ilgi oldu ancak kargo gönderiminde sıkıntılar yaşadık. Normal süreçlerde atölyemizde yaptığımız etkinlikleri hazır boyama setleri ile arzu edenlerin evlerine kargo ile ulaştırdık. Canlı yayınlarla derslere devam ettik ve iş modelimizi herkes gibi bu sürece entegre ettik. Sanatın iyileştirici gücünü bu süreçte hep birlikte bir kez daha deneyimledik. Bugünlere geldiğimizde yeniden normalleşme süreci ile kontrollü olarak yeniden sanatseverlerle buluşmaya başladık. Masa Başı Atölye’de maske ve sosyal mesafe sınırları ile kapasitemizi düşürdük; daha niş ve hijyen koşullarını özenle uyguladığımız bir döneme başladık”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.