Öldüğü iddia edilen Kral Selman’dan ‘görevimin başındayım’ fotoğrafı

Suudi Arabistan’da cuma günü Kral Selman’ın kardeşi ve yeğeni dahil en az üç prensin gözaltına alınması sonrası, bugün hükümdarın kraliyet görevlerini yerine getirirken fotoğrafları yayımlandı. Dün sosyal medyada Kral Selman’ın hayatını kaybettiğine dair iddialar yer almıştı.

Suudi Arabistan’da cuma günü Kral Selman’ın kardeşi ve yeğeni dahil en az üç prensin gözaltına alınması sonrası, bugün hükümdarın kraliyet görevlerini yerine getirirken fotoğrafları yayımlandı.

Sarayda darbe girişimi suçlamasıyla en az üç prensin gözaltına alınması, ‘filli kral’ gözüyle bakılan Veliaht Prens Muhammed Selman’ın (MbS) yine dizginleri sıkılaştırdığına yorulmuştu.

84 yaşındaki Kral Selman’ın sağlık durumu ve yerine oğlu MbS’nin tahta geçmesinin yaklaştığıyla ilgili spekülasyonları tırmandırmıştı.

Resmi Suudi haber ajansının yayımladığı fotoğraflarda ise Kral Selman bir takım belgeler okurken ve Ukrayna ile Uruguay’a yeni atanan Suudi büyükelçilerinin yemin töreninde el sıkışırken görülüyor.

AFP’nin görüş aldığı Suudi liderliğine yakın bir kaynak, “Kral sağlıklı ve iyi” dedi.

Gözaltıların ‘iki prensin olumsuz davranışlarının birikiminden kaynaklandığını’ ve ‘kraliyet ailesi içinde disiplini sağladığını’ söyleyen kaynak, durumun Veliaht Prens’in kontrolü altında olduğunu belirtti.

Kaynaklara göre Kral Selman’ın kardeşi Prens Ahmed bin Abdülaziz ile yeğeni Prens Muhammed bin Nayef, savunmadan ekonomiye hükümetin her katmanını kontrol eden MbS’yi devirmek için saray darbesi planlamak suçlamasından gözaltında.

Prens Muhammed bin Nayef’in küçük kardeşi Prens Navaf bin Nayef de gözaltına alındı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.