NASA duyurdu: Uranüs’ün uydularında yaşam olabilir

NASA tarafından yapılan yeni bir keşif, Uranüs’ün uyduları Titania ve Oberon’un yaşamı desteklemek için yeterince sıcak okyanuslara sahip olabileceğini gösterdi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 1980’lerde fırlatılan Voyager 2’nin Uranüs’e yakın geçişlerinden elde edilen verileri yeniden analiz etti. Bilim insanları, gezegenin en büyük beş buzlu uydusunda su belirtileri aramak için bilgisayar modellemesini kullandı.

NTV’nin haberine göre, araştırmacılar Uranüs’ün dört uydusunda okyanus çekirdeği buldu. Bilim insanları, bu su kütlelerinin her birinin onlarca kilometre derinliğinde olacak kadar geniş olabileceğini söylüyor.

Bununla birlikte bilim insanları, Jüpiter’in uydularından Ariel, Umbriel, Titania ve Oberon’un bir okyanusu barındırmak için gerekli olan iç ısıyı muhafaza edecek kadar yalıtılmış olduğunu belirledi.

YAŞAM İHTİMALİ VAR
Bilim insanları, ayrıca Titania ve Oberon’da bu okyanusların potansiyel olarak dünya dışı yaşamı destekleyecek kadar sıcak olabileceğini söyledi.

Uranüs’ün uydularının, bir yer altı okyanusunun donmasını önlemek için gereken ısıyı muhafaza edemeyecek kadar küçük olduğu düşünülüyordu, ancak yeni araştırma bu düşünceyle çelişiyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.