Mustafa Hurşutağaoğlu: Global Markalarımız Olmadan Reklam Sektörümüz Büyümez

İş İnsanı, ADW İstanbul Reklam Atölyesi Ajans Başkanı Mustafa Hurşutağaoğlu, uluslararası reklam sektöründe önemli oyuncuların yer aldığı online “Reklam – Pazarlama Zirvesi” toplantısında, Türkiye’deki reklam sektörünün gelişmesi için önce yerli markaların yurt dışına açılması gerektiğini belirterek “Uluslararası markalarımız çoğalmadıkça bizim sektörümüz de gerektiği gibi çalışmıyor olacak” dedi.

Hurşutağaoğlu, sözlerine, “reklam ajansları, Türkiye’de müşterinin istediği şeyi doğru teknikle, doğru kalitede yapabilen şirketlerden oluşuyor. Halbuki böyle bir durum söz konusu değil. Müşterinin, müşterisiyle olan bağını doğru şekilde kuruyor olmamız en önemli önceliğimiz olmalıdır. İleride bunların gerçekleşeceğini umuyorum. Özellikle yeni çıkaracağımız araba markası sayesinde Türkiye’nin global markalarla yarışacak olması konusunda oldukça heyecanlıyım.” diyerek devam etti.

Global Markalarımız Olmadan Reklam Sektörümüz Büyümez!

“Dünya markalarına baktığınız zaman özellikle Amerika’nın kıta olarak çok fazla marka üretmiş vaziyette olduğunu görüyoruz. Son 20 yılın açılımlarına göz attığımızda 2007 yılında kurulan Facebook üzerinden sadece 14 yıl geçmesine rağmen bugün dünya devi konumunda yer alıyor. Kullandığımız tüm teknolojik malzemeler onlardan geliyor. Marka değeri aslında oradan geliyor. Tekstil dediğinizde ilk aklınıza İtalya ve Avrupa. Oradaki birçok markayı tüketiyoruz. Ama günün sonunda Türkiye dediğiniz zaman maalesef bu kadar ‘’benchmark’’ olmuş ya da sektörünün duayeni olmuş bir markamız yok. Bunlar olmadığı sürece maalesef bizim sektörümüz gerektiği gibi çalışmıyor olacaktır.” bilgilerini veren Mustafa Hurşutağaoğlu, sözlerini,

“Türkiye’nin hava taşımacılığı sektöründeki markası bile, bugün var olmasına rağmen ajans seçimi için aynı global ajansın Amerika’daki şubesine gidip orada toplantı yapıyor. Bunun da sebebi Amerika’da zaten globalleşen birçok marka varken Türkiye’de olmuyor olmasından kaynaklıyor. Bu durum, bize gerekli deneyimleri kazandırmıyor anlamına geliyor. Bugün Türkiye’deki ajanslar olarak, her hedef kitleye göre, her yaş aralığına göre, her cinsiyete göre insanlara nasıl ulaşacağımı öğreniyorum. Fakat global anlamda olmadığı sürece biz bu anlamda kaslarımızı geliştiremeyeceğiz.” diyerek tamamladı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.