Muharrem İnce’ye hapis cezası istemiyle dava açıldı

İnce hakkında, 'hakaret' suçlamasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Sekreteri ve Edirne’de yerel yayın yapan Sonhaber Gazetesi’nin yazarı Lütfü Karakaş’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında açılan davada, 1000 liralık adli para cezasına çarptırıldı.

Edirne Sonhaber Gazetesi’nin yazarı Lütfü Karakaş, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı ve eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce hakkında suç duyurusunda bulundu. Karakaş, kaleme aldığı yazı üzerine İnce’nin kendisine ‘WhatsApp’ uygulamasından ‘S….rin oradan, terbiyesiz herifler, terbiye lazım, ahlaksızsınız, gazeteci bozuntusu’ şeklinde mesaj gönderdiğini belirtti.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sonucu İnce hakkında, ‘hakaret’ suçlamasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Edirne 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan İnce, Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla alınan ifadesinde, mesajların içeriğini kabul ederek, hakaret kastının olmadığını söyledi.

İnce’nin avukatı Mustafa Kemal Çiçek, müvekkilinin suç kastının olmadığını, cumhurbaşkanı adayı olduğunu ve 13 milyon oy aldığını söyledi.

Müşteki Lütfü Karakaş’ın avukatı Çağrı Muştu ise yargılama konusunun kimin ne kadar oy aldığı değil mesajlarla hakaret edilip edilmediği olduğunu söyleyerek, İnce’nin cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, dosyadaki delillerin toplandığını açıklayarak, İnce hakkında, dosyadaki delil durumuna göre 90 gün adli para cezasına hükmetti. Mahkeme ardından suçun ‘haksız tahrik’ altında işlenmiş olması nedeniyle 60 gün adli para cezasına indirerek, 1000 TL para cezası verdi.

Cezası ertelenmeyen İnce hakkında, Adana 12. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması yönündeki kararın açıklanması için bildirimde bulunulmasına da hükmetti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.