Lise öğrencilerinden sınavlar iptal edilsin çağrısı geldi

Sınavların iptal edilmesini isteyen lise öğrencileri sosyal medya üzerinden #TurkishStudentsLivesMatter etiketi ile kampanya başlattı.

Türkiye’de öğrenciler Kovid-19 salgını nedeniyle endişeli. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan lise sınavlarının iptal edilmesi yönünde açıklama bekleyen öğrencilerin sosyal medyada #TurkishStudentsLivesMatter etiketi ile başlattığı kampanya karşılık bulmadı.

Yetkililer liselerde yüz yüze eğitimin 1 Mart tarihinde başlayacağını açıklamıştı.

“ZAMANINDA ÇALIŞMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 21 Şubat’ta sınavların ertelenmesini isteyen öğrencilere hitaben yaptığı açıklamada “Sizlerin de sadece sınavlarınızı yüz yüze gerçekleştirebilmemiz için salgın tedbirleri noktasında tüm hazırlıklarımız tamam. Öğrencilerimizin yüzde 40’ı, yani yarıya yakınınız sınavlarını tamamladı zaten.

Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik” demişti.

Ancak öğrencilerin lise sınavlarının iptal olması konusunda beklentisi devam ediyor.

Öğrenciler, sosyal medya üzerinden sınavın ertelenmesi için çağrıda bulunuyor. Bu amaçla açılan “TurkishStudentsLivesMatter” etiketiyle yüz binlerce paylaşım yapıldı ve etiket Twitter gündemindeki yerini koruyor.

Taleplerine uluslararası destek sağlamak isteyen öğrenciler, İngilizce paylaşımlarla seslerini duyurmaya çalışıyor.

LİSE ÖĞRENCİLERİ YÜZ YÜZE EĞİTİME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Liseler 1 Mart itibarıyla 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulamasıyla yüz yüze eğitime geçilecek. Lise son sınıflarda 1 Mart itibarıyla yüz yüze yapılacak dersler haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince belirlenerek planlanacak.

Yüz yüze planlanmayan 12. sınıf dersleri ile diğer sınıfların dersleri uzaktan eğitim kapsamında yürütülecek. Öğrenciler, ölçme ve değerlendirme uygulamalarında, yüz yüze ve uzaktan eğitim kapsamında işlenen derslerden sorumlu olacak.

Lise kademesinde eğitim veren tüm özel eğitim okullarında da 1 Mart’tan itibaren ise haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçecek.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.