gazetemag tv

Koronavirüs Afrika’da ruhsal rahatsızlıkları artırdı

DSÖ, koronavirüs (corona virüs) salgınının neden olduğu ekonomik ve sosyal sıkıntılar nedeniyle Afrika genelinde ruhsal rahatsızlıkların arttığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, basına yaptığı açıklamada, “Karantina tedbirleri, işsizlik ve ekonomik sıkıntılar, insanların yakınlarının virüs nedeniyle hayatını kaybetmesi ve salgının yayılması ile ilgili bilgi yağmuru stresi artırıyor” ifadelerini kullandı.

ŞİDDETLİ KORKU YAŞANIYOR

Kıtada en fazla koronavirüs vakasının tespit edildiği Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 220 kişiyle yapılan bir araştırmayı paylaşan Moeti, yüzde 10-20’lik kesimin salgın nedeniyle şiddetli kaygı ve korku yaşadığını aktardı.

Uganda ve Zambiya’da alt gelirli 12 bin kadın ile yapılan bir ankete göre ise stres, kaygı ve depresyonda sürekli artış gözlemleniyor.

RUHSAL RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLDU

Salgın tedbirleri kapsamında alınan sokağa çıkma yasakları da hastaların tedaviye gidememesi ya da ilaçlarını alamamasına ve ruhsal rahatsızlıkların artmasına neden oluyor.

Moeti, “Afrika’da koronavirüs salgını uzun süreli ruhsal rahatsızlıklara neden oluyor. Bu nedenle liderler acil olarak bu alanda adım atmalı ve önlemler almalı” değerlendirmesinde bulundu.

SALGINLAR ÖLENLERİN SAYISI 37 BİNE ULAŞTI

Afrika kıtasında koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 545 bini geçerken salgın nedeniyle ölenlerin sayısı 37 bin 154’e ulaştı.

YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler