Kimpur’dan 2022’in ilk yarısında 356 milyon TL’lik net kar

Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticilerinden Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR), 2022 yılının ikinci çeyreğine dair finansallarını açıkladı. Yılın ilk yarısında dönem net karını 302 artıran Kimpur, 2,2 milyar TL’lik konsolide gelir elde etti.

2021 yılı için yayımlanan ISO 500 verilerine göre 221. sırada yer alan (2020 yılı için: 314) kimya sanayi şirketi Kimpur, 2022 yılının ikinci çeyrek dönem sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklanan finansal tablolarına göre, Kimpur’un 2022 yılının ilk 6 ayında konsolide gelirleri 126 artış ile 2,2 milyar TL olarak gerçekleşti (2021 ilk 6 ay: 970 milyon TL). Kimpur’un 2022 yılının ilk 6 ayında brüt karı bir önceki yılın aynı dönemine göre 125 artarak 378 milyon TL olurken; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) ise 142 artış ile 416 milyon TL’ye yükseldi.

Karlılık ve konsolide gelirlerdeki önemli artışın yanı sıra bilanço yönetimindeki başarısını da sürdüren Kimpur, Net Finansal Borçluluk / FAVÖK oranını 1’in altında, 0,89 seviyesinde muhafaza etti (2021 sonu: 0,88).

Dönem net kârında 302 artış

39 yıllık deneyime sahip Kimpur’un Esas Faaliyet Karı ise, 2021 yılının ilk yarısına göre 147 artarak 165 milyon TL’den 408 milyon TL’ye yükseldi. Ocak – Haziran 2022 döneminde yurt içi ve ihracat pazarlarına yaklaşık 51 bin ton poliüretan sistemleri satışı gerçekleştiren Kimpur’un, toplam satışlarındaki ihracat ve ihraç kayıtlı satışlarının payı ikinci çeyrekte 34’e yükselirken, bu oran yılın ilk 6 ayının toplamında yaklaşık 31’e geldi.

Şirket CEO’su Cavidan Karaca, ilk 6 aylık performansla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticilerinden biri olarak, halka arzımızla birlikte yüksek bir performansla başladığımız yeni yılı aynı istikrarla sürdürüyoruz. Bu performansın arkasında disiplinli bir yönetim, yüksek teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarımız bulunmaktadır. Güvenilir bir iş ortağı olarak ileri teknolojiye sahip üretim tesisimizde, operasyonel mükemmelliğe ve ‘Akıllı İş Modeli’ne dayalı rekabet gücünü yükselterek, hemen hemen tüm sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerimize daha başarılı olmaları için destek veriyoruz.

2022’nin ikinci çeyreğinde yaklaşık 26 bin ton satış ile, satış gelirleri ve net karlılıkta bütçelerinin üzerinde bir performans gösteren şirketimizin, 2022 yılı toplamında ihracatını daha da artıracağını ve güçlü performansına devam edeceğini öngörüyoruz. Global bir oyuncu olma yolunda yatırımlarla kapasitemizi önemli ölçüde artırıyoruz, bu kapsamda Düzce yatırımımız son hızla devam etmektedir; bu yatırımın 2023 yılı başında hayata geçmesini planlıyoruz. Ayrıca temettü verimliliği yüksek bir şirket olma stratejimize uygun olarak da sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde hesaplanan dönem karının 50’sinin pay sahiplerine dağıtılması politikası ile yatırımcımıza değer yaratmaya devam ediyoruz.”

Kimpur, rekabet avantajı sağlayan teknolojileri, inovasyonları ve stratejileriyle son 3 yılda üretim kapasitesini 98 artırarak 65 bin tondan 129 bin tona çıkardı. Aynı dönemde satış miktarı (ton) 100 büyüdü ve ihracatın toplam satışlar içindeki payı ise 2021 yılında 27’ye ulaştı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.