İŞTE! Türkiye’nin en güvenilir isimleri

Gezici Araştırma Merkezi, Türkiye genelinde halkın en çok güven duyduğu isimleri belirledi.

Uğur Dündar, en güvenilir isimler listesinde zirvede yer alırken, Acun Ilıcalı, İsmail Küçükkaya, Hande Fırat ile Ahmet Hakan ilk beşte yer alan diğer isimler oldu.

55 kişilik listenin 44’ü erkek, 11’i ise kadınlardan oluştu

Gezici Araştırma Merkezi’nin “Türkiye’nin en güvenilen isimleri” araştırması 24 Ocak – 6 Şubat 2019 tarihinde, Türkiye genelinde TÜİK verilerinden örneklem oluşturularak 30 il ve 38 ilçeye bağlı 84 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 3 bin 764 kişinin katılımıyla yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Açık uçlu soru kalıbı yöntemiyle yapılan araştırmaya siyasi figürler ve medya önünde yer alan iki farklı grup ayrı ayrı değerler ölçümlenmiştir. Aynı zamanda siyasi liderler kendi aralarında sıralanmış, Türkiye’deki kurumlarda kendi aralarından güven skalası ölçümlenmiştir. Örneklemde coğrafi bölge, büyükşehir, kent ve kır ağırlıkları dikkate alınarak görüşmeler gerçekleştirildi. Araştırmanın istatistiki hata payı güven sınırları içerisinde ± % 2,5. Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutuldu, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlendi. Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı, tabakalı yöntem ile görüşülerek denekler belirlendi ve cinsiyet-yaş kotası uygulandı.

İşte halkın en güvendiği isimler

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en güvenilir isimleri sıralamasında zirveyi Uğur Dündar aldı. İkinci sırada Acun Ilıcalı bulunurken, üçüncü sırada İsmail Küçükkaya dördüncü sırada Hande Fırat, beşinci sırada ise Ahmet Hakan yer aldı.

382 ismin yer aldığı listenin ilk 55’i şöyle sıralandı:

Uğur Dündar, Acun Ilıcalı, İsmail Küçükkaya, Hande Fırat, Ahmet Hakan, Didem Arslan, Vahap Munyar, Yılmaz Özdil, Fatih Portakal, Fatih Altaylı, Müge Anlı, Canan Karatay, Nihat Hatipoğlu, Hakan Çelik, Osman Müftüoğlu, Cem Yılmaz, İlber Ortaylı, Soner Yalçın, Ertuğrul Özkök, Orhan Gencebay, Ali Koç, Şirin Payzın, Saygı Öztürk, İlker Başbuğ, Murat Boz, Melih Altınok, Özgür Demirtaş, Emin Çölaşan, Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Fatih Terim, Seda Sayan, Volkan Konak, Tarkan, Abbas Güçlü, Erkan Tan, Abdurrahman Dilipak, Deniz Zeyrek, Emin Çapa, Hülya Avşar, Cem Seymen, Ali Ağaoğlu, Banu Avar, Müjdat Gezen, Fazıl Say, Sıla Gençoğlu, Haluk Levent, Ayşe Arman, İhsan Eliaçık, Kerem Alkin, Ferit Şahenk, İzzetin Doğan, Serdar Turgut, Buket Aydın ve Murat Yıldırım.

Halk habercilere güveniyor

En güvenilen isimler listesindeki gazeteciler dikkat çekti. 55 kişilik listede 28 tane gazeteci ve haberci yer aldı. İlk sırada bulunan Uğur Dündar ile üçüncü sırada İsmail Küçükkaya, dördüncü sırada yer alan Hande Fırat, beşinci sırada Ahmet Hakan halkın habercilere olan güvenini ortaya koydu. En güvenilir 55 kişinin 44’ünün erkek, 11’inin ise kadın olduğu görüldü.

“Hande Fırat ve Didem Arslan Türk kadının temsili”

Araştırmayı değerlendiren Gezici Araştırma Şirketler Merkezi Genel Müdürü Murat Gezici, her yıl düzenli olarak yaptıkları araştırmada, bu yıl dördüncü sırada Hande Fırat’ın ve altıncı sırada Didem Arslan’ın yer almasını şöyle değerlendirdi: “Türk halkının gönlünü kazanan çok önemli isimler olduğu görülüyor.”

“Acun Ilıcalı Uluslararası Türk Markası’’

Halkın, Acun Ilıcalı’yı her yıl artan bir şekilde sevdiğini ve güvendiğini belirten Gezici, “Türkiye’ye eğlence dünyasının ilklerini getirmesi, uzun yıllara dayanan mesleki tecrübesi, kendisini güçlü ve güvenilir kılıyor. Acun Ilıcalı, Türk toplumun dertlerini tasalarını bir kenara bırakmasını sağlayan en önemli isim haline gelmiştir.

Türkiye’nin en çok güven duyduğu siyasiler

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en çok güven duyduğu siyasiler sıralamasında zirveyi Süleyman Soylu aldı. İkinci sırada Özgür Özel bulunurken, üçüncü sırada Hulusi Akar, dördüncü sırada Binali Yıldırım, beşinci sırada ise Muharrem İnce yer aldı. Listede sadece 4 kadın siyasetçi yer aldı.

235 siyasetçinin yer aldığı listenin ilk 34’ü şöyle sıralandı:

Süleyman Soylu, Özgür Özel, Hulusi Akar, Binali Yıldırım, Muharrem İnce, Fethi Yıldız, Ümit Özdağ, Selin Sayek Böke, Mevlüt Çavuşoğlu, Berat Albayrak, Numan Kurtulmuş, Mehmet Özhaseki, Ali Babacan, Semih Yalçın, Oğuz Kaan Salıcı, Mustafa Şentop, Hakkı Saruhan Oluç, Sera Kadıgil, Koray Aydın, Durmuş Yılmaz, Barış Yarkadaş, Umut Oran, Ahmet Şık, Abdüllatif Şener, Cem Uzan, Meral Danış Bektaş, Önay Alpago, Abdullah Gül, Bülent Tezcan, İbrahim Kalın, Ali Türkşen, Mustafa Sarıgül, Sinan Oğan ve Zülfü Livaneli.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NA GÜVEN ARTTI

180 kamu kurumunun sayılarak halka bu kurumlara güvenip güvenmedikleri sorulduğunda, ilk 8 şu şekilde oluştu: Ülkenin en önemli kurumları güven endekslerine bakıldığında, birinci sırada yüzde 77,2 ile Cumhurbaşkanlığı, yüzde 74,6 ile Emniyet teşkilatı, yüzde 72,4 ile TBMM, İçişleri Bakanlığı yüzde 71,8, yüzde 71,6 ile Bakanlar kuruluna, % 68,7 ile Askere, % 61,7 ile yargı güveniyor, % 60,4 ile Diyanet İşleri Kurumuna güvendiği görülüyor

Türk halkı Erdoğan’a güveniyor

Gezici Araştırma Merkezi’nin yaptığı anketin sonuçlarına göre, genel başkanların isimleri sayılarak, halkın güvenip güvenmediği sorulduğunda; Türk halkının en çok güvendiği siyasi lider sıralamasında yüzde 64,2 ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Sayın Erdoğan’ın ilk sırada yer aldığı görülüyor, ikinci sırada Devlet Bahçeli, üçüncü sırada Kemal Kılıçdaroğlu, dördüncü Selahattin Demirtaş, Beşinci Meral Akşener, Altıncı Fatih Erbakan, Yedinci Temel Karamollaoğlu, Sekizinci Doğu Perinçek, Dokuncu Osman Pamukoğlu.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK GÜVEN DUYDUĞU İSİMLER

1. Uğur Dündar

2. Acun Ilıcalı

3. İsmail Küçükkaya

4. Hande Fırat

5. Ahmet Hakan

6. Didem Arslan

7. Vahap Munyar

8. Yılmaz Özdil

9. Fatih Portakal

10. Fatih Altaylı

11. Müge Anlı

12. Canan Karatay

13. Nihat Hatipoğlu

14. Hakan Çelik

15. Osman Müftüoğlu

16. Cem Yılmaz

17. İlber Ortaylı

18. Soner Yalçın

19. Ertuğrul Özkök

20. Orhan Gencebay

21. Ali Koç

22. Şirin Payzın

23. Saygı Öztürk

24. İlker Başbuğ

25. Murat Boz

26. Melih Altınok

27. Özgür Demirtaş

28. Emin Çölaşan

29. Yılmaz Erdoğan

30. Kıvanç Tatlıtuğ

31. Fatih Terim

32. Seda Sayan

33. Volkan Konak

34. Tarkan

35. Abbas Güçlü

36. Erkan Tan

37. Abdurrahman Dilipak

38. Deniz Zeyrek

39. Emin Çapa

40. Hülya Avşar

41. Cem Seymen

42. Ali Ağaoğlu

43. Banu Avar

44. Müjdat Gezen

45. Fazıl Say

46. Sıla Gençoğlu

47. Haluk Levent

48. Ayşe Arman

49. İhsan Eliaçık

50. Kerem Alkin

51. Ferit Şahenk

52. İzzetin Doğan

53. Serdar Turgut

54. Buket Aydın

55. Murat Yıldırım

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK GÜVEN DUYDUĞU SİYASİLER

1. Süleyman Soylu

2. Özgür Özel

3. Hulusi Akar

4. Binali Yıldırım

5. Muharrem İnce

6. Fethi Yıldız

7. Ümit Özdağ

8. Selin Sayek Böke

9. Mevlüt Çavuşoğlu

10. Berat Albayrak

11. Numan Kurtulmuş

12. Mehmet Özhaseki

13. Ali Babacan

14. Semih Yalçın

15. Oğuz Kaan Salıcı

16. Mustafa Şentop

17. Hakkı Saruhan Oluç

18. Sera Kadıgil

19. Koray Aydın

20. Durmuş Yılmaz

21. Umut Oran

22. Ahmet Şık

23. Abdüllatif Şener

24. Cem Uzan

25. Meral Danış Bektaş

26. Önay Alpago

27. Abdullah Gül

28. Bülent Tezcan

29. İbrahim Kalın

30. Ali Türkşen

31. Mustafa Sarıgül

32. Sinan Oğan

33. Zülfü Livaneli

34. Barış Yarkadaş

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.