İspanya’da ilk kez bir kediye de koronavirüs bulaştı!

İspanya’da korona ölümleri 26 bini aştı, Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 229 arttı. Ülkede Kovid-19 hastalarında toplam vaka sayısı 222 bin 857’ye ulaştı. İlk kez bir kediye de koronavirüs bulaştı.

İspanya Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 salgınıyla ilgili ölü ve vaka sayılarını güncelledi.

Ülkede, dün 213 olarak açıklanan Kovid-19 teşhisi konulan hastalardaki günlük ölüm sayısı bugün biraz artarak 229 oldu.

Koronavirüsten ölenlerin toplam sayısı da 26 bin 299’a ulaştı.

TOPLAM VAKA SAYISI 857 OLDU

Bakanlık, PCR testlerine göre verdiği toplam vaka sayısının ise son 24 saatte bin 410 artışla 222 bin 857’ye çıktığını açıkladı.

Diğer yandan Kovid-19 teşhisi konulan hastalarda iyileşme sayısı da son 24 saatte 2 bin 637 artışla 131 bin 148’e çıktı.

MADRİD’DE 48 KİŞİ DAHA ÖLDÜ

Salgının en fazla görüldüğü yer olan Madrid’de ölü sayısı düne nazaran 48 artışla 8 bin 552 olurken, hastanede tedavi gören yeni vaka sayısının da 145 artışla 41 bin 304’e çıktığı belirtildi.

NORMALLEŞME İSTİFA GETİRDİ

Bu arada İspanya’da Kovid-19 ile mücadelede açıklanan kademeli normale geçiş sürecinde, salgının en çok görüldüğü başkent Madrid’in de 11 Mayıs’ta ikinci aşama olan ‘1. seviyeye’ geçme kararı alması tartışmalara neden oldu.

Madrid özerk yönetim hükümeti, ekonomik sebeplerden dolayı ‘1. seviyeye’ geçişin gerekli olduğunu savunurken, bu karara karşı çıkan Madrid Kamu Sağlığı Direktörü Yolanda Fuentes istifa etti.

Fuentes, Madrid’in mevcut şartlarda ‘1. seviye’ye geçmesinin en az bir hafta daha ertelenmesi gerektiğini belirtti.

“EVDE KALMAK ZORUNDAYIZ”

Madrid Özerk Hükümet Başkanı İsabel Diaz Ayuso da “Tıbbi bir kriter her zaman en ihtiyatlı konumda olmaktır. Konu olası ikinci dalga salgını önlemek ise o zaman sonsuza kadar evde kalmak zorundayız. Biz salgını kontrol altına aldık ve sağlık sistemimizi güçlendirdik. Ne yaptığımızı biliyoruz.” diyerek aldıkları kararı savundu.

İspanya Başbakan Yardımcısı Pablo İglesias ise salgının yoğun olduğu bölgelerde kademeli normalleşme takviminin daha yavaş olması gerektiğini vurgulayarak, Madrid özerk yönetimini ‘insan hayatıyla oynamakla’ suçladı.

İspanya’da Madrid’in ardından Kovid-19’un en fazla görüldüğü Katalonya ve Castilla y Leon özerk yönetimleri ise 11 Mayıs’ta ‘1. seviye’ye geçme talebinde bulunmayarak, ülkedeki 17 özerk yönetim arasında ikinci aşamaya geçmeyecek bölgeler olarak öne çıktı.

İLK KEZ BİR KEDİYE KORONAVİRÜS BULAŞTI

Öte yandan Barselona kentinde bir kediye Kovid-19 teşhisi konulurken, bunun İspanya’da ilk, dünyada da altıncı vaka olduğu açıklandı.

‘Negrito’ adlı 4 yaşındaki kedinin ateş, düşük kalp atışı, solunum zorluğu şikayetleriyle veterinere götürüldüğü, yapılan testler sonrasında Kovid-19 tespit edildiği ve durumunun kötüleşmesinin ardından ötanazi uygulandığı açıklandı.

“KEDİLERİN BULAŞTIRMA KAPASİTELERİ YOK”

Kedinin sahibinin de kısa bir süre önce Kovid-19’dan dolayı hayatını kaybettiği, aynı evde virüsün bulaştığı başka insanların da olduğu kaydedildi.

Uzmanlar, virüsün büyük bir olasılıkla insandan kediye geçtiğini belirterek “Kovid-19’un bulaşma yolu doğrudan insandan insanadır. Kedilerin bu hastalığı bulaştırma kapasiteleri yok sayılacak düzeydedir. Yani, salgının yayılmasında önemli bir rol oynamazlar.” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.