gazetemag tv

“İki gün boyunca paylaşım yapmayın” Wikipedia’nın kurucusundan sosyal medya çağrısı!

Wikipedia’nın kurucularından internet aktivisti Larry Sanger tüm sosyal medya kullanıcılarına 4 ve 5 Temmuz tarihlerinde hesaplarında paylaşım yapmama çağrısında bulundu.

Wikipedia’nın kurucularından Larry Sanger sosyal medya kullanıcılarına 4-5 Temuuz tarihlerinde hesaplarını kullanmama çağrısı yaptı. Sanger #SocialMediaStrike hashtagı ile yaptığı protesto çağrısı hakkında kendi internet sayfasında açıklamalarda bulundu. Açıklamaya göre sosyal medya kullanımında kollektif bir ara verme talebinde bulunan Sanger, “Biz grevciler, merkezi olmayan (dezentral) sosyal medyalar geliştirmek için, global yazılım geliştirme toplululukları talep ediyoruz“ ifadesini kullandı.

PROTESTOYU KİMSE GÖRMEZDEN GELEMEZ

Protesto eylemi 4 ve 5 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve sosyal hesaplardan protestonun niçin yapıldığını açıklayan paylaşımlardan başka hiç bir mesaj yayınlanmayacak. Sanger böyle bir protestonun gerçekleşmesi durumunda kimsenin olanları görmezden gelemeyeceğini söyledi.

WİKİPEDİA’NIN KURUCULARINDAN

Larry Sanger, 2001 yılında yayınlanmaya başlayan Wikipedia’nın kurucuları arasında yer alıyor. Ancak Sanger kuruluştan kısa bir süre sonra Wikipedia’dan ayrıldı ve projeyi en çok eleştirilerden biri oldu. Sanger daha sonraki yıllarda Citizendium ve Infobitt gibi platformların kuruluşunda yer aldı. Sanger, şu anda blockhain teknolojine dayanan yeni bir online ansiklopedi projesi Everipedia’nın kuruluş çalışmalarında yer alıyor.

DEV ŞİRKETLERE KAFA TUTUYOR

Sanger protesto aksiyonu bünyesine hazırladığı Dijital Bağımsızlık Deklerasyonu’nun kamuoyuna duyurmak istiyor. Ayrıntıları https://larrysanger.org/2019/06/declaration-of-digital-independence/ adresinden okunabilecek olan listede sosyal medya şirketlerinin yöntemleri ağır bir şekilde eleştiriliyor. Sanger’in sosyal medya devlerine yönelik “Kullanım şartlarını onaylamayı talep ediyorlar. Ancak bu şartların normal kullanıcılar için anlaşılması imkansız“ ifadesini kullanıyor. Sanger ayrıca merkezi olmayan sosyal medya platformlarına ait standart ve protokollerin hiçbir şirket ya da küçük grup tarafından kontrol edilemeyeceğini söylüyor.

Sanger kullanıcıların kendi verileri ve özel alanları hakkında kontrol sahipi olduğu sosyal medya sunucularının sadece hizmet verici konumda olduğu bir yapı öngörüyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.