Güvercinleşen Fed Piyasalara Olumlu Yansıdı, Bitcoin Yeniden 30.000 Seviyesine Yükselebilir

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü Fed kararlarını değerlendi: “ABD Merkez Bankası Fed’in Para Politikaları Komitesi FOMC temmuz ayında oybirliği ile 75bp faiz artırma kararı aldı ve faiz bandını 225-250bp’a çıkardı.

Önceki toplantıda Esther George şerh koymuş ve 75bp faiz artırımına karşı çıkarak 50bp faiz artırımını savundu. Karar metnindeki en önemli konu ise daha giriş cümlesindeki üretim ve harcama göstergelerindeki yumuşamadan bahsetmeleriydi.

Fed cümlede bu zamana kadar yapılan faiz artırımlarını savunurken, ekonomide istedikleri etkinin de geldiğini ima ediyor. Aynı zamanda karar metninde de Çin’deki COVID salgınının yarattığı belirsizlik ifadesi kaldırılması da eski metinde yer alan risklerin azaldığına bir işaret. Dolayısıyla daha güvercin bir Fed var karşımızda ve piyasa bu kararın fiyatlamasını yukarı yönde yapıyor. Karar sonrası S&P 500 1,5, Nasdaq ise 2,5 yukarıda işlem görüyor.

Bitcoin ise kazanımlarını artırarak 3’e yakın yukarıda 22.000 üzerine çıktı. Eylül ayına ilişkin daha güvercin ve daha yumuşak giden Fed’den 21-22 Eylül’de vitesi küçültüp 50 bp artış yapmasını bekliyoruz. Aynı zamanda ağustos ayında da merkez bankalarının toplantısının olmaması da piyasaları rahatlatan bir olgu olduğu için piyasalarda rahatlama ve yukarı yönde tepkileri bekliyoruz. Bu yönde para girişleri henüz yeterli olmasa da Bitcoin’de 26.500 ve sonrasında 30.000 seviyesine tepki bekliyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.