Gün boyu bot ve çizme içinde kalan ayaklara dikkat

Kış mevsiminin en büyük handikaplarından biri de ayak sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkilerdir.

Gün boyu kalın çorap ve botların içinde kalan ayaklar, nefes alamadığı gibi şişme ve cilt kuruluğu gibi problemlerle yüzleşmek zorunda kalıyor. Üstelik tırnak batması, nasır ve topuk çatlağı oluşumunu tetikleyen kış mevsiminde ayak sağlığımız için dikkat etmemiz gereken unsurlar çok daha fazla önem kazanıyor.

Kış mevsimi ayakları yıpratır, bu unsurlara dikkat etmedikçe…

Ayak sağlığı çocukluktan yaşlılığa, spordan günlük hayat kadar profesyonel danışmanlık ve takip isteyen önemli bir durumdur. Op. Dr. Özgür Ortak sizler için sağlıklı ayakların ipuçlarını sıralıyor.

Sağlıklı ayaklar için bakım şart!

Her gün ılık ve sabunlu su ile yapacağınız uygulama ile ayağınızın ihtiyaç duyduğu bakımı onlara sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ayağınızı parmakların arası da dahil olmak üzere çok iyi kurulamak! Cildimizde olduğu gibi ayaklar da neme ihtiyaç duyar. Bu yüzden ayaklarınıza krem sürmek, gece yatmadan vazelin gibi yağlı bir ürünle masaj yapmak ayaklarınıza gerekli nemi sağlar.

Mantar enfeksiyonlarına dikkat!

Ayak mantarı, cildin kurumasına, kızarmasına, kabarmasına, kaşınmasına ve soyulmasına neden olabilir. Ayak tırnağı mantarı, üzerine basınç uygulanınca canınızın yanmasına neden olan kalın, hassas ve rengi bozulmuş sarı tırnaklara yol açar. Üstelik ayak mantarları bulaşıcıdır. Bu sebeple ortam kullanım alanlarına ve araç gereçlere ekstra özen gösterilmelidir. Kişinin ayağında tırnak mantarı varsa mutlaka uzman bir hekime başvurmalı ve tedavi ettirmelidir.

Ponza taşı kullanımını günlük rutininizin bir parçası haline getirin

Ponza taşı, ayaklarınızdaki ölü derilerin atılmasını sağlarken daha yumuşak topuklar için de zemin hazırlar. Doğru bir ponza taşı kullanımı şöyle olmalıdır: Öncelikle ayakların bir kaç dakika boyunca, ılık su, ya da bitkisel bir karışım içerisinde kalarak yumuşatılması gerekir. Daha sonra ise, yıkanarak temizlenmesi gereken ayakların her yerinin, ponza taşı ile dairesel hareketler yapılarak ovulması şarttır. En son adım olarak ise ayakların yumuşak hareketlerle kurulanmasıdır. Aynı zamanda ponza taşını banyo sırasında da kullanabilirsiniz.

Ayakkabı seçimi sağlıklı ayaklar için kilit rol oynuyor

Ayak sağlığında atlanmaması gereken en önemli unsur ayakkabı seçimi. Ayakkabı seçerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Öncelikle seçimlerinize moda trendleri değil ayağınızla olan uyumu yön versin. Moda olduğu için giydiğiniz birçok ayakkabı, ayaklarınızda ciddi problemlere yol açarken, estetik anlamda deformelere sebep olabiliyor. Seçeceğiniz ayakkabı ortopedik, hava geçişine izin veren ve konforlu olmalıdır. Topuk boyu için ideal olan ise ortalama 5 santimetredir. Unutmayın, dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar nasır ve benzeri birçok problemin davetiyesidir.

Ayakkabı alırken modayı değil sağlığınızı ön plana alın

Ayakkabı alışverişinizi günün sonuna bırakın. Ayaklarınız şişeceği için şişmiş bir ayakta rahat eden ayaklar sizin için iyi bir kıstas oluşturacaktır. Ayakkabılarınızı yarım numara büyük almaya dikkat edin. Bir ayağınız diğer ayağınızdan farklı olabilir. Seçim yaparken iki ayağınızda da deneyin. Ayak ölçünüzün yaşla beraber değiştiğini unutmayın. Ayak ölçümü yaparken en uzun parmağa göre yapın.

Ayak ağrılarını ihmal etmeyin. Kalıcı ağrı varsa mutlaka bir uzmana başvurun

Ayaklarınızdaki ısı ve renk değişmelerini, yaraları gözlemleyin. Kalınlaşan veya düzensiz büyüyen tırnaklar mantar belirtisi olabilir.
Tırnakların kenarını kesmeyin. Batık tırnaklara neden olabilir. Tırnaklarınızı düz kesmeye özen gösterin.

Şeker hastaları, kan dolaşımı problemi olanlar ve kalp hastalarının tırnaklarının başkaları tarafından kesilmesi daha doğrudur. Eğer şeker hastasıysanız mutlaka yılda bir kez ayak uzmanına gitmelisiniz. Her gün aynı ayakkabı giymeyin.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.