Google çalışanlarından Pentagon projesine itiraz

Teknoloji devi Google’ın binlerce çalışanı, şirketin ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile beraber yürüteceği projeye karşı çıkan bir kampanya başlattı.

New York Times gazetesinin haberine göre içlerinde yüksek mühendislerin de bulunduğu 3 bin 100 çalışan, Google’ın CEO’su Sundar Pichai’ya hitaben yazdıkları mektupta Pentagon ile işbirliği yapılan Project Maven’a dahil olmak istemediklerini söyledi.

Project Maven, insansız hava aracı dronelar için tasarlanmış olan bir yapay zeka programı. Google ve Pentagon tarafından ortak yürütülen bu projede insansız hava araçları için daha etkin bir görüntüleme teknolojisinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Çalışanlar tarafından kaleme alınmış olan mektupta “Google’ın savaş işinde olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Amerikan hükümetine askeri keşif teknolojisi geliştirmenin ölümcül sonuçları olabilir ve bu kabul edilemez bir şey” deniliyor.

Google yönetimi ise geçen yıl Nisan ayında başlayan projenin özünde saldırgan olmadığını öne sürüyor. Ancak Pentagon’un video analiz sisteminin geliştirilmesinin terörizmle mücadele operasyonlarında kullanılabileceği endişesi uzun zamandır dile getirilmekte.

Google’ın ana şirketi Alphabet’in yönetim kurulunda yer alan Diane Greene daha önce bu proje kapsamında bir silah geliştirilmeyeceğini ve bu teknolojinin droneların uçurulmasında kullanılmayacağını söylemişti.

Şirket içinde dolaştırılan bu mektubun ortaya çıkması üzerine direkt mektuptan bahsetmeden bir açıklama yapan Google, “makine öğreniminin herhangi bir askeri amaçla kullanılmasının endişe doğuracağını” söyledi. Bu yüzden şirket içinde bu konunun önemle ele alınacağı ve çalışanların bu tartışmalarda yer almasının çok hayati olduğu vurgulandı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.