gazetemag tv

Fikret Hakan’ın mezar taşı için yazdığı vasiyet olay yarattı

11 Temmuz’da akciğer kanserine yenik düşerek hayatını kaybeden Fikret Hakan, vasiyet olarak kendisine ait sözlerin mezar taşına yazılmasını istemiş. Bakın o sözler ne?

Türk sinemasının duayen isimlerinden Fikret Hakan’ın vasiyeti ortaya çıktı.

Fikret Hakan vasiyetinde kendisine ait olan sözlerin mezar taşına yazılmasını istedi.

”BUNU MUTLAKA YERİNE GETİR” DİYEREK VERDİ…

Cumhuriyet yazarı Ayşe Emel Mesci, Fikret Hakan’ın kendisine ‘Bunu mutlaka getir’ diyerek bıraktığı vasiyeti köşesinde paylaştı.

İşte Ayşe Emel Mesci’nin o açıklaması:

”Ağustos ayında bir gün deniz kenarında genellikle oturduğumuz masadaydık; birkaç kişiydik. Fikret Hakan her zamanki gibi gazetelerini okuyordu. Başını kaldırdı, ‘Sana bir vasiyette bulunacağım, bunu yerine getireceğine söz ver’ dedi, damdan düşer gibi.

Ben hemen, ‘Ne vasiyeti Fikret Ağabey? Daha yapacağın çok iş var’ diye itiraz ettim. ‘Bir kâğıdın var mı?’ diye sordu. Bloknotumdan bir sayfa koparıp uzattım. Uzunlamasına ikiye böldü, sonra iki yüzüne bir şeyler yazıp çizdi. ‘Bunu mutlaka yerine getir’ diyerek verdi, ben de özenle ajandamın içine yerleştirdim, hiç bakmadım. Kötü olacağımı biliyordum.

Dört yıl geçti aradan. Ne yazık ki sonunda mecbur kaldım, bu büyük sanatçının ‘vasiyetini’ sakladığım yerden bulup çıkarmaya… Çünkü Fikret Hakan 11 Temmuz’da aramızdan ayrılmıştı. Fikret Hakan kendi mezar taşını tasarlamıştı o kâğıdın üzerinde.

Bir tarafa taşın iki yüzüne yazılmasını istediği dörtlükleri yazmış, arka tarafa da mezar taşının önden ve arkadan görünüşünü çizmişti.

Hayatı edebiyatla, sanatla, felsefeyle harman etmiş, dolu dolu yaşamış, son dönemlerinde ise çok incitilmiş bir güzel insanın vedası, bir kuğunun son çığlığı gibi algıladığım bu dizeler taş gibi oturdu yüreğime:

İŞTE FİKRET HAKAN’IN MEZAR TAŞINA YAZDIRMAK İSTEDİĞİ O SÖZLER:

1. Yüz:

“Burada yatan merhumun
Bumin Gaffar’dı adı
O da Sirano gibi
Hiçbir b.k olamadı”

2. Yüz:

“Burada yatan merhumun
Fikret Hakan’dı adı
O da Jak Landın gibi
Acısız yaşamadı”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.