gazetemag tv

Ekrem İmamoğlu, yayın öncesi İsmail Küçükkaya ile otelde ne konuştu?

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu’nun, rakibi Binali Yıldırım ile çıkacağı ortak yayın öncesi moderatör İsmail Küçükkaya ile otelde buluştuğu ortaya çıktı. İmamoğlu bu görüşmeyi doğrulayıp “Sorular, özel detaylar gibi konulara asla girmedim” dedi.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun ortak yayın öncesi, program öncesi moderatör İsmail Küçükkaya ile bir otelde görüştüğü ortaya çıktı. Görüşmeyi doğrulayan Ekrem İmamoğlu, “Sorular, özel detaylar gibi konulara asla girmedim. ‘Siz aklınıza gelen her şeyi sorabilirsiniz’ deyip, kendilerini uğurladım.” diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu, Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularını yanıtladı. Ortak yayına ilişkin açıklamalarda bulunan İmamoğlu, çok tartışılan “otelde görüştüler” iddiasına da açıklık getirdi.

“BUNDAN SONRA O MASADAN KİMSE KAÇAMAZ”

Par’ın “Sizce nasıl bir yayındı?” sorusuna İmamoğlu, şöyle yanıt verdi:

“Aslında Türkiye’nin ne kadar zaman kaybettiğini gösteren bir gece yaşadık. Bugüne kadar böyle bir yayından milletin mahrum kalması demokrasi adına o kadar üzücü ki… İki insan bir araya geliyor, bir edep içerisinde İstanbul’u konuşuyor. 17 yıldır bu yapılmıyor. Niçin? İnsanlar konuşsa, sorsa… Bu sefer sokakta ayrışan ve kutuplaşan insanlar konuşmaya başlayacak. Bu bakımdan ben çok tarihi bir an yaşadığımızı düşünüyorum. Önemli bir başlangıç olduğunun farkındayım. Onun için, inanın tüm hassasiyetimle, kendi ruhumla kendimi yansıtmaya, samimiyetimi aktarmaya çalıştım. Her iki tarafın da kusurları olabilir ama toplum bence gerekli mesajı almıştır. Aynı zamanda bundan sonra da olması noktasında ciddi bir adım atılmıştır. Kesinlikle medya kazandı. Bir de o yönüyle bundan sonra o masadan kimse kaçamaz.”

blank

YAYINA HAZIRLANMA SÜRECİ

İmamoğlu, “Nasıl hazırlandınız yayına?” sorusuna “Çok büyük bir hazırlık yapmadım. Çünkü 7-8 aydır her anım hazırlıkla geçiyor. İstanbul’u çalışıyoruz. Arkadaşlarım cumayı cumartesiyi boşaltalım dediğinde, “Hayır, öyle bir şey istemiyorum. Aksi takdirde o 2 saate çok önemli bir şey yüklemiş oluruz. Ben zaten hazırım. Ben İstanbul için hazırım!” dedim. Onun için cumayı da cumartesiyi de sahada geçirdik, hatta cumartesi 9 buçuk 10’u buldu programımızın bitmesi. Ertesi gün nelere hazırlık yapmalıyız, neleri konuşabiliriz diye bir kontrol ettik ve programa çıktık. Yani öyle çok özel bir çalışma yürütmedim.” diye cevap verdi.

“SORULARI BİLİYOR MUYDUNUZ?”

“İsmail Küçükkaya’nın soruları önceden verip vermediği çok tartışıldı. Yayın öncesinde ne sorulacağını biliyor muydunuz?” sorusuna İmamoğlu’nun yanıtı şöyle oldu:

“Hayır hayır, öyle bir şey yok. Ama konu İstanbul olduğu için, ulaşımı konuşacağımızı, çevreyi konuşacağımızı biliyorduk. Sadece dün akşam depremi, kentsel dönüşümü konuşamadığımız için üzüntü duydum. Çünkü o gerçekten İstanbul için ele alınması gereken trajik bir konu. Bunu çok hızlı çözmemiz gerekiyor. Bir ona üzüldüm, onun dışında kısa da olsa her şeye temas ettik. Çocuğu konuştuk bu kentte. Bakın, bir yerel dilin bu kadar değiştiği ilk seçim bu. Geçmiş seçimlere döndüğünüzde mega projeler, yapılar, tünelle konuşuluyordu ama bu sefer insanı konuşuyoruz, farkında mısınız? Çocuğu, kadını, toplumu, birleşmeyi, buluşmayı, barışmayı konuşuyoruz. Bu muazzam bir şey, çok mutlu oldum. Rakibimin de bu dile eğilim göstermesi ve ona dönük konuşmalar yapması bence bir kazanımdır.”

OTELDE KONUŞULANLARI AÇIKLADI

İmamoğlu, Par’ın “İsmail Küçükkaya ile önceden buluştuğunuza dair bir iddia ortaya atıldı. Yüz yüze görüştünüz mü yayından önce?” sorusuna şu ifadelerle yanıt verdi:

“Tabii ki. Bana geldi, zaten, ‘Sizinle görüşeceğim, ardından Sayın Binali Yıldırım’ı ziyaret edeceğim’ dedi. Gizli görüşme derken, kameraların önünde değildi ama gizli de değildi. Oturduk, konuştuk. Sorular konusunda da, “Sizin ne soracağınıza karışmam ama konunun çemberi belli. İstanbul konuşulmalı, tamam ama İstanbul’da ikinci seçime niçin gidildiği de konuşulmalı. Bu en önemli mesele” dedim. Normal bir seçim değil ki bu. 31 Mart’ta bir seçim yaptık, 23 Haziran’da niçin bir seçim daha yapıyoruz? Niye bu ülke 3 ay daha seçimle boğuşuyor? Bunu millete anlatmamız gerektiği konusunda talebimi ilettim. Sorular, özel detaylar gibi konulara asla girmedim. “Siz aklınıza gelen her şeyi sorabilirsiniz” deyip, kendilerini uğurladım.”

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Nagehan Alçı, Küçükkaya ve İmamoğlu’nun ortak yayında bir otelde görüştüğünü iddia etti.

İmamoğlu’nun basın danışmanı Murat Ongun da görüşmeyi doğrulayıp formata ilişkin bir konuşma yapıldığını iddia etti.

AK Parti İstanbul Adayı Binali Yıldırım da bu görüşmeye tepki göstererek “Yüz yüze buluşma gayriahlaki bir durumdur. Bu felakettir.” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.