Ege Üniversitesinin kalbi; Merkez Kütüphanesi

Öğrenci dostu kütüphane araştırmacılar için cazibe merkezi

Türkiye’nin önde gelen üniversite kütüphaneleri arasında yer alan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi; öğrenciler, akademisyenler, kurum içi ve kurum dışı araştırmacılar için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde yeniden yapılandırılarak, mekânsal ve içerik olanakları artırılan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, bir yandan yaz dönemi misafirlerini ağırlarken diğer yandan da yeni eğitim öğretim dönemine yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.

Kütüphanelerin üniversitelerin zenginliği olduğunu ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Kütüphaneler üniversitelerin, bilginin ve bilimin kalbi ve ortak hafızasıdır. Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi de öğrencilerin en yoğun kullandıkları mekânların başında yer almaktadır. Yaptığımız yatırımlarla öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizin yanı sıra dış kullanıcılarımızın da yaşam merkezi haline gelmiştir. Merkez kütüphanemiz, farklı disiplinlerden ve alanlardan çok sayıda esere ev sahipliği yapmakla birlikte dijital arşiv ve zengin elektronik veri tabanları ile kullanıcılarımıza hizmet vermektedir. Ayrıca, kütüphanemizin fiziki koşulları dolayısıyla engelli dostu bir kütüphane olarak da hizmet veriyor. Yine kütüphanemizde öğrenci odaklı yönetim anlayışımız doğrultusunda vize ve final dönemi sınavlarında 7 gün 24 saat hizmet vererek çay, çorba ve börek ikramlarında bulunuyoruz. Yeni dönemde de kütüphanemizde kullanıcılarımız için yeni çalışmalar yürüteceğiz” dedi.

Dünyada baskısı bulunmayan nadir eserler koleksiyonu

Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi bünyesinde yaklaşık 250 bin basılı kitap, 35 bin yüksek lisans, doktora ve araştırma projeleri tezleri, 610 sesli kitap barındırıyor. Ayrıca kütüphanede; 260 bin elektronik kitap, 68 bin elektronik dergi ve 87 veri tabanına da dijital olarak 7 gün 24 saat erişime açık. Kütüphanenin Nadir Eserler bölümünde, Türkiye’de ve dünyada baskısı bulunmayan, 1990 öncesi tek nüsha olarak basılmış yayınlar, el yazması eserler ve bağış koleksiyonları yer alıyor. Yaklaşık 180 civarında el yazması eser özel olarak Merkez Kütüphanesinde kapalı alanda muhafaza ediliyor.

“Engelli dostu kütüphane”

Atatürk Kitaplığı ile Sanat Kitaplığı da özel koleksiyonlar olarak Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde okuyucuların hizmetine sunuluyor. Engellilere yönelik sunduğu olanaklarla da önemli bir konumda olan Merkez Kütüphanede 5 sesli kitap kayıt stüdyosu bulunuyor. Burada engelli kullanıcıların ihtiyaç duydukları akademik kitaplar ve her türlü öğretim materyali betimlenip seslendiriliyor. Görme engelli kullanıcılar, elektronik öğretim materyallerini bilgisayar salonlarında dinleyebiliyor, kaydedebiliyor.

“Yılda 1 milyon 300 binin üzerinde kullanıcı sayısı”

Okuma salonları, kişisel çalışma alanları, bilgisayar salonları ve zengin kaynakları ile Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi yılda bir milyon üç yüz binden fazla ziyaretçiye kapılarını açıyor. Merkez Kütüphanede; kablolu ve kablosuz internet erişimi, görsel-işitsel bilgi kaynakları ile elektronik veri tabanlarının kullanımı, ödünç verme, kütüphaneler arası yayın temini gibi klasik kütüphane hizmetlerinin yanı sıra, eğitim programları da düzenleniyor. Web sayfası aracılığıyla araştırmacıların, elektronik ortamdaki kütüphane hizmetlerinden kesintisiz yararlanabildiği Merkez Kütüphanesinde kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda basılı, elektronik, görsel-işitsel her türlü bilgi kaynağı temin ediliyor. Ayrıca, kütüphane materyallerinin hizmete sunulması dışında, kullanıcı eğitimleri çalışmaları da yürütülüyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.